Lakou Mizik – HaitiaNola (Cumbancha 2019)
Skupina Lakou Mizik z Haiti v roku 2010 spojila svoje sily s hudobníkmi v New Orleans s cieľom oživiť vzájomnú spoluprácu. Teraz hovoria o spojení medzi New Orleans a Haiti po druhý raz svojím novým albumom „HaitiaNola“, ktorým menia históriu na párty.
Lakou Mizik je haitská superskupina, v ktorej spolu hrajú veteráni spolu s nováčikmi. Osem hudobníkov pochádza z rôznych generácií, náboženstiev a hudobných štýlov. Niektorí z nich hrajú tradičnú hudbu, iní hip-hop, dancehall, rock, pop, jazz i gospel.
Kapela bola založená krátko po zemetrasení v roku 2010. Prvý raz sa stretla v Port-au-Prince, hlavnom meste Haiti. V priestoroch, v ktorých spolu hrali, im asistovali kurence aj psy. Chceli svetu ukázať, že ich vlasť je viac než len zemetrasenia, epidémie, záplavy, politické nepokoje, extrémna chudoba a prírodné katastrofy. Debutový album „Wa Di Yo“ sa stal veľkým hitom. Charakterizovali ho divoké zvuky klavíra, gospel, karibské rytmy i voodoo.
Haiti – New Orleans
Haitská hudba je rozmanitá, pretože bola po stáročia ovplyvňovaná tromi kontinentami. Nový album Lakou Mizik rozpráva príbeh toho, ako hudba Haiti formovala New Orleans. Názov nového albumu „HaitiaNola“ evokuje Haiti aj New Orleans, pretože Nola je prezývka New Orleans: N a O predstavujú začiatočné písmená New Orleans a L a A Louisiany. Tento kultúrny most má svoje opodstatnenie: v deväťnástom storočí tisíce Haiťanov utieklo do New Orleans ako súčasť otrokárskej revolty. Bolo to vtedy jedno z mála miest na svete, v ktorom si boli čierni a bieli rovní. A to, čo dnes nazývame typickou kreolskou kultúrou v Louisiane, pochádza z Haiti: kuchyňa, architektúra, náboženské rituály a samozrejme hudba. Keď Lakou Mizik vystúpili na jazzovom festivale v New Orleans v roku 2016, pozvali na pódium mnohých miestnych umelcov, aby oslávili vzájomnú kultúrnu blízkosť. Niektorí z nich sa podieľali aj na albume „HaitiaNola“.
Bratranci a sesternice
Lakou Mizik hovoria, že k nahrávaniu nového albumu prizvali svojich bratrancov a sesternice z New Orleans. Zoznam hostí je fascinujúci: ruku k dielu priložila trombonistka Trombone Shorty, speváčka a violončelistka Leyla McCalla (jej rodičia pochádzajú z Haiti) a dokonca Cyril Neville z legendárnych Neville Brothers. Počuť dychové nástroje legendárnej jazzovej kapely Preservation Hall, gitaristu Antibalas menom Raja Kassis, alebo pár Win Butler a Régine Chassagne zo skupiny Arcade Fire. Régine má vraj korene na Haiti a Butler poskytol štúdio v New Orleans na nahrávanie prvých spoločných nahrávok.
Zvuk Haiti
Zvuk nových nahrávok evokuje taviaci kotol: počuť množstvo hlasov, akordeón, dychové nástroje, elektrické gitary, haitské rytmy, ale aj klavír, cajunské husle i jazzové zvuky typické pre New Orleans. Napriek mnohým hosťom zostáva táto hudba stále haitskou a to nielen kvôli kreolským piesňam, ale aj vďaka zvukom rohov, ktorým sa hovorí rara. Tieto obrovské trubice z bambusu, prípadne kovového šrotu, sú typické pre zvuk Haiti. Tento album je aj vďaka nim pestrofarebný a mimoriadne dôležitý.
Róbert Gregor (foto: press Lakou Mizik)