KOLINGA: SRDCOM MEDZI KONGOM A FRANCÚZSKOM

Skupina Kolinga spája konžskú a francúzsku hudbu. Na novom albume „Legacy“ rozpráva frontmanka Rébecca M’Boungou osobné príbehy o identite a rodine v rytme jazzu, soulu, šansónu a konžskej rumby.

Rébecca M’Boungou sa pôvodne nechcela venovať umeniu ako jej rodičia. Jej otec je v Konžskej republike známy spevák, jej francúzska matka bola prvou beloškou, ktorá tancovala v konžskom národnom balete. Pred ôsmimi rokmi sa Rébecca vybrala celkom prirodzene na hudobnú dráhu. Spolu s multiinštrumentalistom Arnaudom Estorom založila skupinu Kolinga, ktorá sa postupom času rozrástla na sexteto.

Osobný odkaz

Texty vo francúzštine, angličtine a lingalčine napísala Rébecca. Album „Legacy“ formujú rôzne príbehy, napríklad o vzťahu s rodičmi: speváčka z juhozápadnej francúzskej provincie sa zaoberá svojim otcom, ktorý ju nezblížil s jej domovom a jazykom a z toho vyplývajúcim hľadaním lásky.

Rébecca spieva aj o svojej slobodnej matke, ktorá jej dala všetko. Vačšina piesní je o hľadaní identity dieťaťa s jedným bielym a jedným čiernym rodičom. Týmto spôsobom prenáša emocionálnu silu svojich textov do atmosféry medzi melanchóliou a radosťou.

Francúzsko-konžské spojenie

Kolinga v lingalčine znamená „spojiť“. Pre kapelu spojenie nie je len o ľudských vzťahoch a identite, ale aj o zvuku. Spája soul, jazz, šansóny, konžskú rumbu a trochu aj hip-hop. „Legacy“ znie oduševnene a atmosféricky.

Skupina dáva svojim skladbám v dĺžke štyroch, piatich až deviatich minút priestor, aby sa rozvinuli do bohatých zvukových koláží. Rébeccin dojímavý spev tancuje v rytme basov, klávesov, bicích a dychových nástrojov. Túžobný, povznášajúci, jemný, vzrušujúci: „Legacy“ je album, ktorý zaútočí na vaše srdce.

NMR (foto: press Kolinga)