KOLUMBIJSKÁ SKUPINA BOMBA ESTÉREO PRICHÁDZA S NOVINKOU AYO

Bomba Estéreo - Ayo

Bomba Estéreo – Ayo (Sony Music 2017)

Bomba Estéreo je juhoamerická skupina z Kolumbie. Vznikla v roku 2005 a vďaka svojráznej kombinácii pôvodne kolumbijského tanečného hudobného štýlu cumbia s elektronickou hudbou si rýchlo získala širokú poslucháčsku základňu. Prelomovým v jej kariére sa stal najmä jej tretí album Elegancia Tropical z roku 2012, ktorým na seba  upozornila aj mimo hraníc Južnej Ameriky.  Odvtedy pravidelne koncertuje v USA a niekoľkokrát vystupovala v Európe na prestížnych festivaloch a klubových akciách.

Z troch zakladajúcich členov skupiny Bomba Estéreo, tvoria v súčasnosti jej jadro už len dvaja – speváčka Liliana Saumet a multiinštrumentalista Simon Bomba Estereo 2017Mejia. Ich album Amanacer /Východy/ z roku 2015 nadväzoval na predchádzajúce albumy Bomba Estereo, no zároveň otváral priestor pre nové hudobné vplyvy. Bol poctou karnevalovej vlasti členov skupiny a zároveň koketoval s africkým tanečným štýlom Kwaito, ktorý v sebe spája hip-hop, house, reggae a tradičné africké rytmy. Africké vplyvy počuť aj v nahrávkach ich nového albumu Ayo. Nie je to náhoda, pretože skupina v posledných rokoch navštívila niekoľko afrických krajín, napríklad svazijskú časť Mozambiku.

Celkovo ich piaty štúdiový album nie je postavený len na rytmoch, pretože tie idú ruka v ruke so zaujímavými melódiami. Typickým príkladmi sú piesne Duele, alebo Internacionales , ktoré by sa mohli stať i  svetovým hitmi. Bombe Estereo sa na tomto jej novom albume podarilo vytvoriť sympatickú fúziu tropickej hudby s moderným elektronický zvukom a chytľavými, nenútenými pesničkami. Tým vytvorila dielo, ktoré by mohlo mať  vplyv nielen na latinsko-americkú hudbu. Má všetky predpoklady ovplyvniť aj globálny pop i svetovú alternatívnu scénu.

Róbert Gregor (foto: press)