KOMBINÁCIA RÔZNYCH DRUHOV FOLKLÓRU PRAŽSKÝCH SHUM DAVAR

Shum Davar, pražská kapela s medzinárodným obsadením, nahrala nový album s názvom „Folklore Fusions“. Nájdete na ňom rytmickú nálož tradičných piesní z Európy, bývalého Haliča a Kaukazu.

Kapela Shum Davar sa spojila so zaujímavými hosťami a netradične skombinovala rôzne druhy folklóru. To platí ako o výbere piesní, tak interpretov, ktorých počuť na novom albume. Kvôli pandemickým obmedzeniam ide o zatiaľ nepokrstený album, vydaný za finančnej podpory fanúšikov v úspešnej zbierke na portáli HitHit. Album je vďaka tomu už k dispozícii fyzicky i digitálne.

Aktuálnu zostavu kapely Shum Davar tvoria: Aliaksandr Yasinski (BY, Bajan), Juraj Stieranka (SK, husle), Gugar Manukyan (GE, akordeón), Marcel Kóňa (SK, bicie), Pavol Bartoš (CZ, kontrabas) a Daniel Kundrák (CZ, gitara). Táto kapela hrá najmä židovské, rómske, východoeurópske, kaukazské a prípadne zľudovené piesne.

Nový album vychádza po troch rokoch. Obsah definuje jeho názov „Folklore Fusions“.

Spolu s hosťami Ivou Marešovou (spev) a mladými folkloristami s Hradecké cimbálovky – primášom Adamom Černíkom a speváčkou Anežkou Altmanovou, nahrala kapela vo februári 2020 zmes ľudových a zľudovených piesní. Tradičný repertoár, čerpajúci z klezmeru a rómskej hudby, je doplnený o piesne z Kaukazu a o novú autorskú skladbu akordeonistu Yasinského. Všetky piesne boli nahrané naživo, bez publika, formou tzv. „live sessions“.

Kapela poňala album „Folklore Fusions“ ako audiovizuálny projekt.

Motív ručne tkaných afganských kobercov symbolizujú rôzne folklórne „nitky“, ktoré tvoria pevný celok obohacujúci ľudské zmysly. Všetky fotografie albumu dodal Patrick Marek, popredný český fotograf. Vizuálne téma nadväzuje na spoluprácu s mladou textilnou dizajnérkou G. Hnízdilovou (lapena.cz), z dielne ktorej sú nielen odmeny pre fanúšikov, ale najmä originálne koncertné košele s fragmentmi afganských látok od T. Inkové (maimana.cz). Až sa živá hudba opäť vráti na koncertné pódiá, kapela v týchto košeliach pokrstí album.

Vydanie nového albumu komplikovala pandemická situácia v Českej Republike, prinášajúca neistotu do hudobnej oblasti. Aj napriek tomu sa podarilo osloviť dostatok ľudí, ktorí vybranou čiastkou pomohli kapele financovať vznik albumu.

NMR (foto: David Kumermann)

Shum