KONEKSHAN ZVEREJNILI ODVÁŽNY VIDEOKLIP K PIESNI VITAJ V KLUBE

Bratislavskú skupinu Konekshan založil pôvodný bubeník Medial Banana, Boris Bašista.

V piesňach Konekshan počuť reggae i dub. Skupina sa snaží krotiť svoj temperament a pokúša sa poslucháča vniesť do dokonalej pohody. Kapela má aj slovenské texty a vďaka speváčke Dominike Zdražilovej sú ich vystúpenia okorenené dávkou ženskej hravosti.

Že klip k novej letnej piesni „Vitaj v klube“ vôbec neevokuje reggae? No a čo!

Kapela si skrátka povedala, že radšej urobí niečo kontrastné. Namiesto prvoplánovej žltej, červenej a zelenej (hoci je to trikolóra vystihujúca reggae) sa rozhodla oprieť o červenú a modrú. Okrem netradičných farieb a „slow motion“ záberov sa skupina po prvýkrát rozhodla ukázať svojím poslucháčom „novú“ speváčku, aj keď to, že je nová, už vlastne nie je až tak pravdou. S kapelou koncertuje už druhý rok. Konekshan si jej exotický vzhľad schovali a vytiahli ho v najlepšej možnej chvíli. Všetko ale s mierou a vkusne. Dominika je predsa v prvom rade speváčka, takže aj keď sú v klipe troška pikantnejšie zábery, sú rozmiestnené tak, aby len doladili atmosféru a nie aby kričali.

Nakrúcanie klipu prebiehalo v POP Studiu v priestoroch budovy YMCA pod vedením Petra Onduša a Viktora Cicka.

Viktor sa svojou kameramanskou prácou postaral o špičkový vizuálny zážitok. Zapožičaná bola profesionálna technika, pretože cieľom bolo vytvoriť detailné spomalené zábery.

„Keďže ide o štúdiový klip, chceli sme vyťažiť to najlepšie z kvalitnej techniky a krásneho priestoru, ktorý sme mali k dispozícii. Spolupráca s Dominikou a celou kapelou bola úžasná a bezproblémová, vďaka čomu sme za jednu noc natočili celý klip,“ dodáva Peter.

O piesni „Vitaj v klube“.

Melódiu i text skladby zložil gitarista Jakub Jánoši, ktorý hovorí: „Je to môj prvý textársky pokus a myslím, že vyšiel super. Je stručný a výstižný, sprevádzaný chytľavou refrénovou melódiou, ktorá podčiarkuje jeho význam. Nechám sa prekvapiť, kedy ma opäť chytí múza… :)“

Audionahrávka vznikla v domovskom Loft Studiu pod profesionálnym dohľadom Jara Žiga zo skupiny Medial Banana. Na „life dub engineering“ si kapela prizvala Martina Sikoru (alias Sikiho), člena Dub Settlers Hifi, ktorý s nimi taktiež pravidelne koncertuje.

Od večera do rána.

Nahrávanie videoklipu bolo podľa slov speváčky náročné. Pre stabilné svetlo muselo nahrávanie prebiehať v noci.

„Z večerného nahrávania sa stalo vlastne nočné, ale nevadilo mi to, pretože aj ďalší členovia kapely prišli do ateliéru ako morálna podpora. Nakoniec sa mi z pohodlia gauča starali aj o pitný režim, teda Gin Tonic,“ spomína Dominika.

Prípravy trvali hodiny. Chystali sa svetlá, kamera i make-up. Úlohy stylistky sa zhostila Janka Medňanská, absolventka Makeup Master Class prestížnej make up & fashion akadémie STUDIO22, ktorá počas celého nahrávania strážila vizáž a vyberala vhodné kúsky.

„Na Dominike som chcela zvýrazniť najmä pery a obočie. Zadanie bolo teda jasné a ďalej sme všetko dolaďovali na mieste aj podľa svetiel a finálnych outfitov,“ dodáva stylistka Janka.

Nie sú to „len“ pekné zábery.

Pri natáčaní boli použité rôzne rekvizity. Asi najmenej všednou bola miska na kadidlo a himalájska soľ. Kryštálik soli si kladie vo videoklipe speváčka aj na jazyk, neskôr na seba soľ sype. Či už to niekto pochopí ako metaforu, necháva kapela na každého fantázii. Jednoznačne je to však pútavý, odvážny a vizuálne zaujímavý videoklip.

Debutový album už klope na dvere.

Poslucháči kapely Konekshan sa môžu tešiť na prvý album. Jeho piesne budú zrkadlom viac ako trojročného úsilia i posledného obdobia, počas ktorého sa kapela venovala najmä tvorbe skladieb so slovenskými textami. Rieši v nich bežné témy ľudí ako plnenie si snov, voľný čas, či vzťahy. Hoci hudobný základ ostal takmer nezmenený, Dominika priniesla do kapely soulovú „špinu“, ktorá skladby posúva iným smerom. Všetci členovia sa navzájom inšpirujú k novým nápadom, vďaka čomu sa môžu na koncertoch pýšiť bohatou autorskou tvorbou.

Po nútenej korona prestávke má kapela veľa plánov, takže neprehliadnite jej pozvanie na najbližšie koncerty.

Konekshan už 18.8.2020 „potopia“ Riva Bar a 28.8.2020 „rozpália“ stage na Uprising festivale.

NMR (foto: press Konekshan)