KONTRASTY NA ALBUME ASH OD KUBÁNSKO-FRANCÚZSKYCH DVOJČIAT IBEYI

Ibeyi - Ash (XL Recordings, 2017)

Ibeyi - Ash

Prelínanie kultúr v hudbe sveta pokračuje. Kubánsko-francúzske dvojčatá,  ktoré poznáme pod názvom Ibeyi, vzbudili pozornosť pred tromi rokmi hneď svojou prvou EP platňou Oya. Úspešný bol aj ich bezmenný debutový album z roku 2015. 29.9.2017 Ibeyi konečne predstavili svoj druhý album. Vyšiel opäť pod značkou britského nezávislého vydavateľstva XL Recordings, ktoré sa špecializuje najmä na elektroniku, alternatívny rock, alebo na rôzne druhy súčasnej tanečnej hudby. Ich albumovú novinku Ash dokonca produkoval šéf tejto značky Richard Russell.

Ibeyi 2017

Čo predstavujú na svojom druhom albume? Sestry Lisa-Kaind a Naomi Diaz pokračujú v miešaní afro-kubánskej rytmiky s klavírnym sprievodom a oduševneným spevom. Vytvárajú nádhernú, oduševnenú hudbu, ktorá je postavená na ich pozoruhodných hlasoch. Speváčky citlivo vrstvia jednoduchý hudobný podklad so syntetizátormi a najmodernejšou štúdiovou technológiou. Jednotlivé nahrávky sa pohrávajú s kontrastami, v ktorých vynikajú dva odlišné hlasy protagonistiek, tradičné a elektronické zvuky, množstvo jazykov a rôzne rytmy.

Pilotným singlom albumu sa stala pieseň Away Away, temnejšie zvuky môžete počuť v piesni Deathless, ktorú zvukom svojho saxofónu okorenil americký jazzový saxofonista Kamasi Washington. V piesni Me Voy môžete započuť aj hlas španielskej speváčky menom Mala Rodriguez. Hostia sa objavili aj v piesňach When Will I Learn (Chilly Gonzales) a Transmission/Michaelion (Meshell Ndegeocello). V politicky kritickej skladbe No Man is Big Enough For My Arms je požitý hlas Michelle Obamovej. Texty jednotlivých piesní sú napísané v angličtine, francúzštine, španielčine a v jazyku Joruba. Dominujú v nich prevažne ženské témy o osamelosti, láske, alebo rasovej nespravodlivosti.

Róbert Gregor (foto: press Ibeyi)