LAKOU MIZIK SPOLUPRACOVALI S BRITSKÝM PRODUCENTOM

Skupina Lakou Mizik z Haiti v roku 2010 spojila svoje sily s hudobníkmi v New Orleans s cieľom oživiť vzájomnú spoluprácu. Na najnovšom albume „Leave The Bonus“ spolupracovala s britským elektroproducentom menom Joseph Ray.

Medzi najzaujímavejšie novinky posledných dní patrí nový album „Leave The Bones“ haitskej skupiny Lakou Mizik. Tá kedysi vznikla z jednoduchého dôvodu: mala v úmysle vniesť ťažko skúšaným obyvateľom ostrova do života trochu tanečnej radosti.

Osem hudobníkov tvoriacich túto skupinu pochádza z rôznych generácií, náboženstiev a hudobných štýlov. Niektorí z nich hrajú tradičnú hudbu, iní hip-hop, dancehall, rock, pop, jazz i gospel.

Kapela bola založená krátko po zemetrasení v roku 2010. Prvý raz sa stretla v Port-au-Prince, hlavnom meste Haiti. V priestoroch, v ktorých spolu hrali, im asistovali kurence aj psy.

Chceli svetu ukázať, že ich vlasť je viac než len zemetrasenia, epidémie, záplavy, politické nepokoje, extrémna chudoba a prírodné katastrofy. Debutový album „Wa Di Yo“ sa stal veľkým hitom. Charakterizovali ho divoké zvuky klavíra, gospel, karibské rytmy i voodoo.

Účinky očistne bujnej zmesi afrických, karibských a francúzskych vplyvov, rozpálených rytmickou mágiou voodoo a hudbou známych miestnych karnevalov čoskoro presiahli aj hranice Haiti.

Predchádzajúci album nahrali Lakou Mizik v New Orleans za prispenia kanadskej skupiny Arcade Fire.

To už boli v hľadáčiku britského elektroproducenta Josepha Raya, známeho z Grammy oceneného tria Nero. Hlavne vďaka nemu nový album „Leave The Bones“ fanúšikov Lakou Mizik v spojení s elektronikou rôzneho-popového zvuku možno prekvapí, ale určite len na chvíľu a nakoniec mu podľahnú.

Jiří Moravčík a NMR (foto: press Lakou Mizik)