LEGENDÁRNY SENEGALSKÝ SPEVÁK YOUSSOU N´DOUR SA VRACIA NA SCÉNU S ALBUMOM AFRICA REKK

Youssou N´Dour - Africa Rekk (Sony Music, 2016)

youssou-ndour-africa-rekkYoussou N´Dour nechal svojich fanúšikov čakať na nový album celých šesť rokov, čo je pomerne dlhý čas. Počas tohto obdobia pôsobil v Senegale najmä ako politik. Bol ministrom kultúry a kandidoval na pozíciu starostu mesta Dakar. O tri roky oslávi šesťdesiatku a z tohto dôvodu oznámil, že nový album Africa Rekk bude jeho definitívne posledným. Naskytá sa otázka či je to skutočne rozlúčka, alebo iba marketingový ťah. Album Africa Rekk napriek tomu obsahuje niekoľko výborných piesní od tohto speváka s výrazným a nezameniteľným prejavom.

Na albumovej novinke Africa Rekk ostal Youssou N´Dour verný africkým rytmom mbalax, ktoré kombinuje s hudbou typickou pre súčasný globálny svet. Táto skutočnosť je badateľná viac ako v minulosti. Zvuky gitár v piesňach ako Bull Ko Door, Jeegel Nu, pripomínajú balady západnej pop kultúry. Úvodná skladba Goree začína harmonikovým sólom, čo je v senegalskej hudbe nevídaný jav. Youssou N´Dour zväčša síce spieva v senegalskom jazyku wolof, no v niektorých piesňach počuť aj angličtinu a francúzštinu. Miestami sa v nich dajú rozpoznať i ženské spevácke zbory, alebo vplyvy arabskej, či latinsko-americkej hudby.

youssou-ndour-2016Youssou N´Dour je považovaný od konca 80-tych rokov minulého storočia za priekopníka africkej hudby. Za revolučnú možno považovať aj albumovú novinku Africa Rekk. Niektoré skladby, ktoré obsahuje, obohatili spevom pôvodom africkí speváci. Medzi nimi môžete nájsť napr. mená Spotless, Fally Ipupa, alebo aj meno americkej r´n´b hviezdy Akon. (Vedeli ste, že Akon má senegalské korene a spieva aj v jazyku wolof? ) Jednotlivé piesne albumu sú prešpikované chytľavými melódiami. Výsledkom je hudobný crossover prijateľný pre poslucháčov všetkých generácií.

Skladby sú vyšperkované aj po textovej stránke. V piesni Money Money jej autor kritizuje dnešnú chamtivosť. V nahrávke s názvom Food For All spieva, že mal sen o potravinách prístupných pre všetkých ľudí na svete, čím oživuje odkaz Martina Luthera Kinga. V skladbe Goree spieva o otrokoch, ktorí boli zo Senegalu odvážaní do Ameriky. V chytľavej piesni Exodus pre zmenu nadväzuje na odkaz Boba Marleyho, v ktorom sa hovorí, že Afrika by mala byť politicky i ekonomicky nezávislá. Afričania by mali bojovať za svoju dôstojnosť a nezávislosť.

Album Afrika Rekk ukazuje súčasnú africkú hudobnú rozmanitosť a kombinuje tradície s modernou víziou, čím sa stáva svojim spôsobom nadčasovým.

Róbert Gregor