LEGENDY KARIBSKEJ HUDBY AJ PREMIÉROVÉ SHOWS NA UPRISINGU 2016

Blížiaci sa festival Uprising 2016 doplnil do svojho programu niekoľko interpretov.

the congos

THE CONGOS

Zlatú éru roots reggae donesú na Uprising žijúce legendy The Congos. Za viac ako štyri dekády aktívnej produkcie stihli vydať bezpočet kultových skladieb a už hneď prvý album, na ktorom spolupracovali s Lee Scratch Perrym, ich dostal na výslnie scény. Základné trio spevákov s unikátnymi hlasmi vytvára dokonalú harmóniu piesní, s ktorými precestovali najväčšie európske festivaly ako Roskilde, Uppsala či Summerjam. Ich show vás hudobne v okamihu prenesie do Kingstonu v čase jeho najväčšej slávy!

kassav

KASSAV‘

Až z Guadeloupe sa na Slovensko prirúti 15-členná kapela Kassav’. Na konte majú milióny predaných albumov, ich jedinečný mix karibskej hudby vytvoril v 70. rokoch nový žáner zouk a originálna a energická show ich predurčila na to, aby si napriek spevu v kreolskej francúzštine získali fanúšikov po celom svete. Pripravte sa na rytmickú smršť, ktorá premení Zlaté Piesky na skutočný karneval afro-karibskej hudby!

king kong

KING KONG

King Kong, jamajský reggae veterán, sa stal ikonou digital reggae ešte v 80. rokoch. Rodák z Kingstonu začínal s vlastnou produkciou v kultovom Marleyho Tuff Gong štúdiu a veľmi rýchlo sa zaradil medzi obľúbených a vyhľadávaných interpretov na Jamajke.

big red

BIG RED (Raggasonic)

Zakladateľ najúspešnejšej francúzskej ragga kapely Big Red sa so svojou formáciou Raggasonic v 90. rokoch zaslúžil o masovú popularizáciu jamajskej kultúry naprieč celou krajinou galského kohúta. Big Red rozhodne nie je prieberčivý čo sa žánrov týka, spolupracoval s pestrou škálou známych interpretov ako DJ Vadim, Anthony B či Cypress Hill, a preto sa už teraz môžeme tešiť na ten pravý rapový zážitok namixovaný do reggae, ragga, dnb či grime beatov.

kabaka pyramid

KABAKA PYRAMID & THE BEBBLE ROCKERS

Accurate! Kabaka Pyramid sa ako jeden zo súčasných top jamajských interpretov vo veľkom štýle predstaví na našom hlavnom pódiu. Vysoko uznávaný člen Reggae Revival Movement nám predvedie svoju lyrickú smršť, ktorej čaro dodá jeho dvorná kapela The Bebble Rockers. Svojskou kombináciou reggae a hip hopu, ktorú nazýva „rebel music“, prináša priamo z Kingstonu silný odkaz pre budúce generácie.

the skints

THE SKINTS

The Skints, úchvatná britská kapela, ktorá už takmer desať rokov prináša hudbu, ktorá sa dá jednoducho opísať ako zvuk Jamajky na londýnsky štýl. Nový nádych do hudobného sveta prinášajú svojským kombinovaním reggae, ska, dubu aj punku, pričom si zakladajú na hutných basových linkách. Na svete existuje málo kapiel s ich kvalitami a aj preto sú The Skints považovaní za výkvet dnešnej britskej reggae scény.

sassja

SASSJA

Sassja, rodáčka z Bosny a Hercegoviny, patrí medzi interpretky, ktoré sa svojimi piesňami snažia čo najviac priblížiť obecenstvu, čo sa jej darí už od začiatku kariéry. Mnoho fanúšikov a poslucháčov ju označuje za bosniansku Soom T a keďže je vo svojej krajine unikátom, čo sa ženských reggae speváčok týka, za krátky čas sa stala miláčikom domácej scény. Pôsobí v Chorvátsku a aj keď väčšinou spieva v rodnom jazyku a my jej rozumieme len pár slov, jej energické vystupovanie je veľmi nákazlivé!

dubioza uprising

DUBIOZA KOLEKTIV

Na Uprising prichádza pravé balkánske šialenstvo v podaní jeden z najznámejších východo-európskych kapiel, nenapodobiteľných rebelov, Dubioza Kolektiv. Tí na festivale predstavia svoj ešte čerstvý tohtoročný album Happy Machine, ktorého názov túto obľúbenú kapelu úplne vystihuje. Sedem-členná živelná banda z Bosny a Hercegoviny v novej tvorbe až provokatívne poukazuje na aktuálne témy ako utečenecká kríza, zatknutie zakladateľa Pirate Bay či istanbulský protest…

Zdroj článku: www.uprising.sk