LET OKOLO SVETA S AFRO CELT SOUND SYSTEM

Afro Celt Sound System - Flight (ECC Records, 2018)

Afro Celt Sound System - Flight

Pred 23 rokmi, keď bolo v kurze všetko, čo malo niečo spoločné s keltskou hudbou, prišiel zbehlý študent filozofie, punker, gitarista a acid-jazzový dídžej Simon Emmerson s odvážnou myšlienkou. Zjednotiť galské a africké hudobné tradície pod náporom elektronickej tanečnej hudby. Podobné multikultúrne fúzie síce už existovali, no pravdepodobne nikto pred Afro Celt Sound System nevyvinul toľko úsilia k zblíženiu tak rozdielnych kultúrnych svetov ako on.   

Simon Emerson bol pred rokom 1995 známy najmä zo skupiny Shooglenifty, ktorá koncertovala aj na Slovensku. Už v tom čase bol tento skromný muž niekoľkokrát nominovaný na cenu Grammy. Ďalšími významnými osobnosťami Afrocelt Sound System sú asi najznámejší írsky hráč na gajdy Davy Spillane, Johnny Khalsi – člen skupiny Dhol Foundation a škótsky gajdoš, gitarista a raper Griogair Labhruidh. Africkú časť skupiny zastupujú umelci ako vynikajúci hráč na koru N’Faly Kouyate a jeden zo spoluhráčov Baaba Maala, Ayub Ogada. Spojenie všetkých osobností v hudbe  Afro Celt Sound System  je vo vzácnej symbióze a zdá sa, že nič nie je vytvárané nasilu. I keď do istej miery sú autori tohto projektu ovplyvnení úspechom debutového albumu Sound Magic vol.1 z roku 1996, zdá sa že hudobné inšpirácie im neubúdajú ani po viac ako dvadsiatich tokoch. Ich hudobný štýl síce zostáva nemenný, no „afrokelti“ stále vedia prekvapiť. Veľkolepo pôsobí i skutočnosť s akými významnými hosťami kapela v minulosti spolupracovala. Na albumovú „dvojku“ z roku 1999 naspievala pieseň „Release“ Sinead O´Connor a neskôr priložili ruku k dielu aj hudobníci ako Peter Gabriel a Robert Plant. Medzi ďalších hostí patril aj úspešný írsky spevák Iarla O´Lionard, ktorý svojím šarmom zasiahol do niekoľkých skladieb. Silnou zbraňou kapely boli vždy aj inštrumentálne nahrávky, pri počúvaní ktorých si môžete vychutnať pomyslenú jazdu cez severnú Afriku, Írsko, až na parkety súčasných tanečných klubov.  Počas svojej kariéry predali Afro Celt Sound System jeden a pol milióna albumov a získali dve nominácie Grammy. V roku 2016 oslávili dvadsaťročné pôsobenie na scéne albumom The Source.

Afro Celt Sound System 2018K nahrávaniu nového albumu The Flight si skupina prizvala tri veľké kolektívy (chceli tým zdôrazniť migráciu s osobitným dôrazom na utečencov). Patrí medzi ne aj Amani Choir, ktorého hudobný režisér Emmanuel Yogolelo prišiel do Anglicka z Demokratickej republiky Kongo. Na albume sa podieľali tiež Stone Flowers, kapela podporovaná spoločnosťou Music Action International, ktorá prostredníctvom hudby pomáha utečencom postihnutým vojnou, mučením alebo ozbrojenými konfliktami. Treťou skupinou sú African Gospel Singers z Johannesburgu. Nový album tiež odkazuje na životné prostredie a je čiastočne inšpirovaný spoločnou záľubou majiteľov vydavateľstva ECC Records Simona Emmersona a Marka Constantina, ktorou je pozorovanie vtákov.

Ústrednou časťou nového albumu je štvordielna pieseň „The Migration Medley“,  ktorá je paralelou medzi migráciou vtákov a človekom, končiaca nárekom speváčky Ríoghnach Connolly. Album bol prvýkrát v kariére kapely nahrávaný ako živé štúdiové predstavenie, preto je na ňom počuť menej elektronických zvukov. „Sanctus“ – prvý singel z albumu, je novou verziou nahrávky konžského detského zboru z roku 1958, ktorá bola pôvodne použitá vo filme „If“, režiséra menom Lyndsey Anderson.  Vo verzii tejto piesne od Afro Celt Sound System počuť Amani Choir.

Album „Flight“ bol nahrávaný vo viac ako trinástich štúdiách v Afrike a v Európe. Jeho producentom je Mark Constantine a o obal sa postaral legendárny punkový umelec, kultúrny aktivista a jeden zo zakladajúcich členov Afro Celt Sound System – Jamie Reid. Nové skladby budú predstavené na koncertnom turné a kapela ich bude prezentovať v sedemnásť člennej zostave.

Róbert Gregor (foto: R. Marrison)