LIELA MOSS O NÁROČNÝCH ČASOCH

Liela Moss bola do roku 2017 známa ako speváčka anglickej rockovej skupiny The Duke Spirit. Jej sólová tvorba sa tento rok rozrástla o album „Internal Working Model“.


Svoj tretí album „Internal Working Model“ nahrala Liela Moss po tituloch „My Name Is Safe In Your Mouth“ z roku 2018 a „Who The Power“ z roku 2020. Možno si ju pamätáte aj zo spoluprác s osobnosťami ako UNKLE, Nick Cave, Georgio Moroder, The Heritage Orchestra, Lost Horizons a ďalších.

Nový album príjemne prekvapil vyváženým repertoárom a atraktívnymi hosťami, medzi ktorými sa objavila francúzska herečka, spisovateľka a hudobníčka Jehnny Beth, novoromantický priekopník Gary Numan a potomok George Harrisona zo skupiny The Beatles Dhani Harrison

Elektronický zvuk

Hlavnú úlohu na novom albume hrajú syntetizátory, pričom boli pružne zapajané folkové, orchestrálne alebo operné vplyvy. Speváčka neskrýva obdiv k hudbe osemdesiatych rokov, ktorá tvorí základ väčšiny jej súčasných piesní. Hudba na tomto albume pritom nezneje nostalgicky a skôr evokuje experimentálnu tvorbu Björk alebo Róisin Murphy. Piesne boli skomponované na modulárnom syntetizátore, ktorý určoval ich výslednú energiu.

Liela hovorí: „Tretím mozgom v miestnosti bol modulárny syntetizátor. Vyladili sme ho a zmenil energiu. V tejto technológii nie je nič nové, ale z hľadiska spôsobu, akým sme roky pracovali, bola práca s anonymným syntetizátorom novým druhom slobody.“

Vyrovnanie sa s náročnými časmi

„Snažím sa nájsť spôsob, ako sa zapojiť do novej komunity, predstavujem si kmeň, ktorý odchádza z našej veľmi centralizovanej kultúry, rozoberám ju a revidujem spôsob, akým si myslím, že veci fungujú,“ vysvetľuje speváčka.

Čiastočne je nový album tiež o sebectve a istotách, ktoré sú v dnešnom dystopickom svete narušené. Do istej miery to spôsobila pandémia a kultúra sebahľadania.

Liela povedala: „Čo sa týka globálnej ekonomiky, tak sme zabudli, že konkurencia je len konštrukt, spolupráca je vlastne prirodzený spôsob bytia… Pomocou svojej lyriky sa smejem a kričím na súčasný kapitalizmus, hádžem do sveta vety, ktoré sú hlavne o tom, aby som sa jednoducho cítila dobre a bezpečne na planéte Zem. Sú v nich turbulencie a uvedomenie si, že nutkanie na reštrukturalizáciu rastie; ľudskú dobrotu nemožno skutočne potlačiť.“

Album „Internal Working Model“ vznikal za pomoci speváčkinho partnera a spolupracovníka menom Toby Butler. Tvorbu albumu komplikovalo ich spoločné rodičovstvo, čomu bol prispôsobený všetok voľný čas.

Liela je výrečná a elegantná v spôsobe, akým prezentuje svoju filozofiu a jej prejav pôsobí presvedčivo. Album „Internal Working Model“ poukazuje na neporiadok moderného sveta a hľadá riešenia.

NMR (foto: press Liela Moss)