HK & AWA LY: POETICKÉ HUDOBNÉ STRETNUTIE

Francúzsky spevák Kaddour Hadadi, ukrývajúci sa pod pseudonymom HK, nahral pod názvom „Un autre rendez-vous“ album s francúzsko-senegalskou speváčkou Awa Ly. Jedenásť nových nahrávok poukazuje na súčasnú francúzsku spoločnosť a podčiarkuje význam slova bratstvo.


Kaddour Hadadi bol v minulosti známy z francúzskej skupiny HK & Les Saltimbanks, ktorá zosobňovala hudobnú kultúru typickú pre francúzskych Arabov. Práve oni najviac ozvláštnili francúzsku hudobnú scénu v poslednom štvrťstoročí. Spočiatku boli pre nich vzorom skupiny Les Négresses Vertes, Mano Negra (Manu Chao) a hviezdy štýlu rai – Rachid Taha, Khaled, Cheb Mami. Od nich sa odvíjala typická francúzsko-arabská fúzia ska, reggae, punku, rai, šansónu, folku a kabaretu, „posprejovaná“ rapom.

Awa Ly pochádza z rodiny senegalských prisťahovalcov, narodila sa v roku 1977 v Paríži. Popri speve sa venuje herectvu a mohli ste ju vidieť vo viacerých filmoch. Aj keď je viac známa ako soulovo-jazzová speváčka, je typickou predstaviteľkou súčasného globálneho popu, ktorý neovplyvnila hudba mainstreamových rádií. Jej prejav charakterizuje zmyselný, hlboký a zamatový hlas.

Spoločné stretnutie

Obaja angažovaní umelci sa prvýkrát stretli vo veľkolepej parížskej show „Welcome Alykoum“. Vďaka úspešnému spoločnému vystúpeniu sa neskôr zrodila táto ich veľkorysá nahrávka. Dvojica na nej pracovala viac ako dva roky.

HK & Awa Ly nás svojimi piesňami vťahujú do svojho pozitívneho hudobného vesmíru, s cieľom roztancovať nás s očami dokorán. Ich skladby sú charakteristické chytľavými melódiami i uvedomelými textami, ktoré vyzývajú k spolupráci, stretávaniu sa, vymieňaniu si skúseností a tancu.

Poetické hudobné stretnutie tejto dvojice je výzvou k novému začiatku na malom kúsku Zeme, ktorý zdieľajú. Túžia napísať novú stránku spoločnej histórie, vernú slovám Dr. Martina Luthera Kinga: „Musíme sa naučiť žiť spolu ako bratia a sestry, inak všetci spolu zomrieme ako idioti“.

NMR (foto: press HK & Awa ly)