LITTLE DRAGON – TANEC I ROMANTIKA

Little Dragon sú jednou z tých kapiel, ktoré sa snažia predbehnúť dobu a vytvárať nové trendy. Na albume „Slugs of Love“ sa okrem fúzie elektroniky, indie popu a soulu otvorili aj iným žánrom.


Švédska kapela Little Dragon, ktorú tvoria priatelia zo školy Erik Bodin (bicie a perkusie), Fredrik Wallin (basgitara), Håkan Wirenstarnd (klávesy) a Yukimi Nagano (spev), sa stala v poslednej dobe konzistentnou a rešpektovanou skupinou. V minulosti bola nominovaná na cenu Grammy.

Nový album vydavateľsky zastrešila prestížna značka Ninja Tune. Jeho nahrávky vznikali v oáze ich Göteborgského štúdia, respektíve v tom istom štúdiu, v ktorom skupina nahráva už takmer 20 rokov.

V poslednom čase sa kvarteto z Göteborgu muselo vyrovnať s pandémiou: Strach o vlastný život a životy svojich blízkych, hnev zo zrušených turné a neistota ohľadom vlastnej budúcnosti – to všetko viedlo k tomu, že počas nahrávania albumu číslo osem Little Dragon našli novú radosť zo života a pozitivitu. Podarilo sa im odpútať sa od žánrových pojmov a pre album „Slugs of Love“ si zvolili motto: Tanečnosť, trance a romantika. V nových skladbách dostali možnosť realizovať sa všetci traja členovia.


Cestovanie naprieč hudobnými epochami

Výsledkom poslednej aktivity Little Dragon je album, ktorý vás vezme na cestu naprieč hudobnými epochami, z ktorých si skupina vybrala odkazy: disco z konca 70. rokov („Disco Dangerous“), new wave zo začiatku 80. rokov (titulná skladba), jungle beaty („Amöban“) a indie pop z 90. rokov („Tumbling Dice“), teda z obdobia jej začiatkov.

Hosťami sú raper JID z Atlanty a britpopová hviezda Damon Albarn, s ktorým Little Dragon spolupracovali už na albume Gorillaz „Plastic Beach“. Všetky vplyvy ukotvuje vzdušná produkcia a zamatový, oduševnený hlas speváčky Yukimi Nagano, ktorú poznáme aj z projektu Koop.


Zamilované slimáky

Romantická časť trojdielneho motta albumu sa odráža v jeho názve. „Slimáky lásky“ sú metaforou pre ľudí, ktorí nie sú aktívni, čo sa týka vzťahov. Väčšina z nich sedí doma na pohovke so smartfónom v ruke a listuje v zoznamovacích aplikáciách, v ktorých väčšinou nenachádza šťastie.

Little Dragon si na novom albume zachovávajú osobitosť. Ich hudba evokuje pomalé, slizké a prepletené správanie slimákov. Ak hľadáte romantickú hudbu, na ktorú si môžete aj zatancovať, tak tento album by mohol byť určený práve vám.

NMR (foto: press, Delali Ayivi)