DŽEZOVÁ ŠPIČKA Z LONDÝNA V OKTÓBRI V BRATISLAVE

The Comet Is Coming, Kamaal Williams a Kokoroko – tieto hudobné legendy a hviezdy z londýnskej scény, ktoré uznáva celý svet, budú v októbri koncertovať v Bratislave. Toto sú prvé mená tohtoročných Bratislavských jazzových dní, ktoré budú od 20. do 22. októbra v bratislavskom A4 Studio.

The Comet Is Coming

Hlavnou hviezdou piatkového večera bude londýnske zoskupenie The Comet is Coming na čele s geniálnym saxofonistom Shabakom Hutchingsom. Trio v zložení saxofón, klávesy a bicie klávesáka mieša jazz a funk s elektronickou hudbou a psychedelickým rockom: výsledkom je až kozmický jazz, inšpirovaný velikánmi ako Sun Ra a Alice Coltrane.

The Comet Is Coming hrajú 10 rokov, nedávno však ohlásili koniec projektu a tak bratislavské vystúpenie bude jedným z ich posledných. Počas týchto rokov toho stihli veľa, boli nominovaní na viaceré prestížne ocenenia a koncertovali na najväčších svetových festivaloch ako Coachella, Glastonbury a v auguste tohto roka sa predstavia aj na budapeštianskom Szigete.


Britský klavirista Kamaal Williams začínal s Yussefom Dayesom, ktorý sa na jazzákoch predstavil minulý rok. Po spoločnom úspešnom projekte Yussef Kama sa Williams rozhodol pre sólovú kariéru a po dvoch štúdiách The Return a Wu Hen vydá tento rok na jeseň v poradí už tretí. Podľa Kamaala novinka “Stings” prekvapí aj najdlhšou orientálnou hudbou do zoznamu hudobných vplyvov.

V zozname sa nachádzajú aj Herbie Hancock, John Coltrane, J Dilla, Miles Davis, Jamiroquai, Roy Ayers, či boombap hiphop. Kamaal Williams je známy aj tým, že na jeho koncertoch dostáva veľa priestoru improvizácie – napriek početným vplyvom ide o plnokrvný jazz. Na Bratislavské Jazzové Dni Slovenská sporiteľňa vystúpi so svojim triom v zostave klávesy, bicie, a saxofón.


Nedeľný festivalový večer vyvrcholí koncertom 8členného londýnskej zoskupenia Kokoroko. Skupina mieša gospelovú hudbu západnej Afriky s jazzom a zvukmi tanečnej scény. Ide o jedinečný, typický londýnsky sound, do ktorej každý člen prináša svoje vlastné, pestrofarebné hudobné pozadie. Spoločným menovateľom je láska k Afrobeat a highlife, a k jeho protagonistom ako Fela Kuti, Tony Allen, či King Sunny Ade, no v produkcií Kokoroko je výrazne prítomný aj vplyv Harlemu sedemdesiatych rokov.

Dominantou je rytmika, a to aj v sólach a v improvizáciách. Nedeľný headliner Bratislavských jazzových dní Slovenská sporiteľňa prináša na náš festival nespútanosť a živelnosť spojenú s geniálnou muzikalitou a neodolateľným zvukom, ktorý reprezentuje tak korene, ako aj budúcnosť jazzu.


Bratislavské jazzové dni Slovenská sporiteľňa 2023 aj tento rok ponúknu tri koncertné dni plné skvelej hudby, hudobné legendy a aktuálne hviezdy, nielen jazzovej scény. Fanúšikovia sa môžu tešiť aj na otvárací koncert 10. septembra v bratislavských Rusovciach. Organizátori festivalu dávajú každoročne príležitosť aj mladým kapelám a hudobníkom. Aj tento rok sa môžu prihlásiť do Súťaže mladých talentov Nadácie SPP.

Silvia Turnerová a NMR (foto: Fabrice Bourgelle) viac na: www.bjd.sk

BJD 2023