LOCAL NATIVES DOKONČILI SVOJU VÝPOVEĎ

Americká skupina Local Natives zverejnila svoj šiesty album „But I’ll Wait For You“, ktorý je pokračovaním minuloročného albumu „Time Will Wait For No One“. Nové nahrávky sú pripomienkou pominuteľnosti času a nutnosti uprednostnenia ticha pred hlukom.


Local Natives pochádzajú z Los Angeles a inšpiračne vychádzajú z obdobia flower power. Do svojej tvorby zároveň vkusne zahŕňajú aj prvky elektronickej hudby a najnovších technológií.

Debutovali v roku 2009 albumom „Gorilla Manor“,  v roku 2013 naň nadviazali o niečo melancholickejším titulom „Hummingbird“ a v roku 2016 s čiastočne politicky zameraným dielom „Sunlit Youth“. Vysoko nasadenú umeleckú latku sa im podarilo udržať aj ďalšími titulmi „Violet Street“ z roku 2019 a „Time Will Wait For No One“ z roku 2023, na ktorý voľne nadväzuje ich nový album.

Výdych k nádychu

Skupina čerpá tvorivú energiu z pôvodných inšpirácií, no ich novinka má svojský charakter. Ako singel vyšla v predstihu úvodná skladba „Alpharetta“, pomenovaná podľa amerického mesta v štáte Georgia. Táto povznášajúca uspávanka je dôstojným pokračovaním predchádzajúceho albumu, pretože pokračuje v melancholickej a upokojujúcej aure a rozširuje skôr načrtnuté témy.

„Naša novinka nie je odpoveďou na otázku, ale výdychom k nádychu. Je toho tak málo, čo máme pod kontrolou, ale uprostred všetkého tohto chaosu si môžeme vybrať, či tu budeme jeden pre druhého,“ povedala kapela.


Nová životná etapa

Jedným z vrcholov albumu je pieseň „Ending Credits“, ktorá kladie dôraz na reflexiu a obavy zo života. Vďaka melodickým tónom klavíra a upokojujúcemu spevu by to mohla byť pokojne aj posledná skladba albumu.

Ako sa skladba vyvíja je zrejmé, že kapela prijíma plynutie času ako prechod do novej etapy života. Odkazuje na ňu tiež názov albumu. Približne v dvoch minútach sa tempo skladby zrýchľuje, čím sa umocňuje celková éterická atmosféra.

Vrstvené vokály a aranžmány zvyšujú napätie. Text „čo sa stane, keď…“ sa opakuje až do momentu vygradovania, po ktorom sa vráti melanchólia intra. Pieseň, podobne ako ďalšie nahrávky, reflektuje na súčasný indie rock.


Vyvrcholenie spolupráce

Titulná skladba pôsobí ako netradičná ľúbostná pieseň, ktorá je o láske ku kapele a jej úspechu. Evokuje vyvrcholenie takmer dvoch desaťročí spolupráce a zároveň je reakciou na neúprosné zmeny. Éterickú atmosféru má tiež „Ending Credits“ a optimistická skladba „Camera Shy“. Singlová nahrávka „April“ je umocnená videoklipom režiséra Jonathana Chu, ktorý čerpal inšpiráciu z filmu Francisa Forda Coppolu s názvom „The Conversation“.

Local Natives nahrali svoje nové piesne za asistencie producentov Johna Congletona (Angel Olsen), Michaela Harrisa (Lana Del Rey) a Dannyho Reischa (Sun June), ktorí im dodali jemný nádych. Podarilo sa im vytvoriť nahrávku, ktorá sa priblížila k precíznosti ich minuloročného počinu. Spôsob, akým sa oba albumy navzájom dopĺňajú stojí za pozornosť tiež v našom online vysielaní na platforme Mixcloud v rubrike „Album týždňa“.

NMR (foto: press)