EDITORSKÝ VÝBER: 16/2024

Predstavíme vám mladú speváčku Grace Cummingsovú, priblížime premenu skupiny Mount Kimbie, zatancujeme si s Peggy Lee, odhalíme kto stojí za názvom Chorobopop a čerešničkou na torte bude novinka od domácich Meowlau X Val.


Hlas Grace Cummingsovej znie tak mohutne a vyspelo, že je ťažké uveriť, že táto Austrálčanka má len dvadsať rokov. Jej nový album „Ramona“ bol inšpirovaný piesňou Boba Dylana „To Ramona“, pretože raz jej niekto povedal, že je ako postava z tejto piesne. Vtedy bola podobne slabou, krehkou a zraniteľnou ženou, ktorá bojovala so svetom. Album, v ktorom dominuje silný spev je o minulosti, ktorá sa pominula. V titulnej skladbe speváčka takmer mantricky spomína, že teraz je ten správny čas byť tou správnou Ramonou a bojovať so svetom. Pri počúvaní týchto nahrávok musí každému jasné, že Grace sa viac ako o súčasné trendy zaujíma o klasickú pop music, no neznie to vôbec zle!


Každý, kto si Mount Kimbie spája s britským klubovým zvukom bude novým albumom „The Sunset Violent“ prekvapený. Kvôli nemu sa totiž londýnska kapela vybrala do kalifornskej púšte, kde najviac emócií vyvoláva západ slnka. Mount Kimbie prežili hudobné znovuzrodenie a prehodili výhybku na post-punk. Nové nahrávky totiž evokujú legendy ako Joy Division, The Fall alebo Gang of Four, pričom štýl skupiny zostáva menej melancholický, uvoľnenejší a plynulejší. Nové texty sú kreatívne, premyslené a hravé. „Nič z toho pre mňa nie je veľmi vážne. Myslím si, že ma pri písaní baví vytvárať fiktívne surrealistické scenáre,“ povedal líder skupiny Kai Campos.


Peggy Lou, berlínčanka s koreňmi v Južnej Kórei, zverejnila novú skladbu „1+1=11“. Hudobníčka pôsobí na elektronickej scéne od roku 2016 a verejnosť zaujala so skladbami „Starry Night“ a „(It Goes Like) Nanana“. Jej debutový album bude sa volať „I Hear You“, vyjde 7. júna a podľa Peggy bude oveľa viac ako len prvým: „Predstavuje nespočetné hodiny odhodlania počas mojej cesty za vytvorením niečoho nadčasového.“ Vo videoklipe spolu s Peggy vo svetelnej inštalácii účinkuje dánsky umelec Ólafur Elíasson. Ako tínedžer tancoval breakdance, ktorý v klipe predvádza popri umeleckej hre svetla a farieb.


Trochu inak vykročila na svojom treťom albume „Svobodě na stopě“ česká skupina Chorobopop. Skúsení hudobníci Daniel Stibor (Ctib), Pavel Zajac (Zay) a Petr Gojtka (Keč) sa vrátili k punkovým koreňom a zároveň opustili doterajšie istoty, pretože nahrali album z polovice synthpopový. Výsledok potvrdil status, ktorý získali už v časoch svojej predchádzajúcej kapely Telefón – pod Radhoštěm, že stále reprezentujú zaujímavé postavy českej nezávislej scény. „Táto platňa je iná v tom, že na jednej jej strane sme opustili hudobný svet, ktorý sme poznali. Boli sme zvyknutí na gitary, teraz zrazu všetci traja stojíme za klávesami,“ povedal Ctib, ktorý je so svojimi spoluhráčmi už tridsať rokov úzko spätý so svojráznou rožnovskou scénou. „Budem neskromný – myslím, že by táto platňa mohla ľudí zaujímať jednoducho preto, že sú na nej dobré pesničky. Hoci experimentujeme, stále sa snažíme strážiť, aby sme tvorili rôznorodé a zapamätateľné pesničky, ktoré sú o niečom“, dodáva. Videoklip k skladbe „Tisíc let“ vznikol v areáli bývalej rožnovskej Tesly.


Slovenská skupina Meowlau X Val opustila svoj tradičný štýl a predstavila energický singel s post-punkovým nádychom. Neplánovanou časťou v slovenčine vzdáva hold svojmu zvukárovi a v klipe zachytáva blízkych ľudí. Počas pozerania strávite dvojminútovú jazdu s nenahraditeľným zvukárom Jakubom Simonidesom. Jakub, resp. Simko, sa v ňom stal hlavnou postavou a v podstate len reprezentuje, tak ako všetci prítomní, svoju bežnú existenciu. “Táto slovenská časť piesne bola nahraná spontánne pri našej recording session. Možno by som tú pasáž nazvala aj ako behind the scenes nášho bežného nahrávania. A keďže sa hodila do feelingu piesne, museli sme ju tam nechať. Plus si môžeme konečne odfajknúť aj to, že máme časť slovenského textu.“ V štúdiovej verzii bola po prvýkrát použitá živá basgitara (paradoxne, keďže je Lau primárne basgitaristka). “Cítila som to tak, že potrebujeme zachytiť energiu a chémiu, ktorú medzi sebou mávame na koncertoch. Keďže na koncertoch hrávam práve na basgitaru, prišlo mi to ako perfektný nápad. Snáď to tak cítite aj vy.“ dodala Lau.