LUKE HAINES A ALBUM O FIKTÍVNOM MESTEČKU GLUE TOWN

Luke Haines - I Sometimes Dream Of GlueLuke Haines – I Sometimes Dream Of Glue (Cherry Red Records 2018)

V tomto roku uplynie 25 rokov od vydania vynikajúceho albumu New Wave skupiny The Auteurs. Jej ústredná postava sa z hudobnej scény našťastie nevytratila. Luke Haines nahral s The Auteurs celkovo štyri albumy, neskôr pokračoval s projektami Black Box Recorder a Baader Meinhof. Od roku 2001 vydáva albumy pod vlastným menom a celkovo ich má na svojom konte už pätnásť.

Novinka I Sometimes Dream of Glue je koncepčným albumom o fiktívnom meste Glue Town, v ktorom sa po druhej svetovej vojne našlo 10 ton špeciálneho chemického rozpúšťadla, čo malo za následok, že 500 obyvateľov mestečka zmenšilo svoju výšku na dva a pol palca. Z tohto dôvodu nové piesne vytvárajú skôr román než album. Postavy sú v ňom vymyslené, situácie neskutočné, príbehy podivné. Nahrávky pritom pôsobia väčšinou ľahko, až letne a je v nich badateľný hudobný rukopis ich autora tak, ako ho poznáme z minulosti. Keďže obyvatelia Glue Town sú existenčne závislí na príležitostnom sexe a požívania rozpúšťadiel, je to zároveň album z ktorého cítiť aj mrzutú atmosféru. Pilotný singel Everybody´s Luke Haines 2018Coming Together For The Summer je doslova piesňou o meste miniatúrnych ľudí, ktorí prevádzajú sexuálne orgie.

Prejav Luke Hainesa pôsobí tak, že je týmto postavám absolútne oddaný. Album I Sometimes Dream of Glue si produkoval sám a stojí za pozornosť i to, že vo Veľkej Británii práve prebieha jubilejné koncertné turné pri príležitosti vydania debutového albumu The Auteurs. Dobre vedieť že existuje, podobne ako jeho jedinečný tvorca, ktorí ani po päťdesiatke nestratil zmysel pre humor a zaujímavé pesničky.

Róbert Gregor (foto: press Luke Haines)