LUMP – ELEKTRONICKÁ LAURA MARLING

LumpLump – Lump (Dead Oceans 2018)

Britská pesničkárka Laura Marling sa v roku 2008 dostala do mimoriadnej situácie: neofolková vlna, kam patrili aj Mumford & Sons, ju vyniesla do popredia a neinformovaní publicisti speváčku prirovnávali k anglickým „folkáčom“. V časopise NME (New Musical Express) Lauru dokonca označili za najväčšiu „cool“ osobnosť anglického folku. „To je folkáčka ako ja trojitý komunistický agent,“ napísal vtedajší publicista Alex Henney a pridal sa na stranu z tradícií vychovávaných anglických „folkerov“, ktorí počin sledovali s veľkou nevôľou.

Čas neskôr hrany obrúsil, každá strana si šla po svojom a Laura za svoj krehký, akustike a tichu obchádzajúci album získala cenu druhú, vrátane nominácií na Mercury Prize a Grammy. Medzitým odišla do Spojených štátov, kde chcela nájsť pokoj. Po návrate pracovala na projekte LUMP, hudbe úplne odlišnej od všetkého čo kedy ponúkala.

Lump 2018S producentom Mikom Lindsayom zo skupiny Tunng obrátila pozornosť na experimentálnu elektroniku a surrealistickú poéziu. Pre ňu osobne na niečo úplne neslýchané. Na obal polhodinového albumu dokonca odmietla dať svoje meno a uviedla ho pod názvom, ktorý má v našom jazyku čarovnú konotáciu, keď myslíme na „lumpačenie“, ale v angličtine je to nonsens, vymyslený jej šesťročnou neterou. Skladba „Curse Of The Contemporary“ sumarizuje jadro albumu a nelámte si hlavu nad tým, že vo videoklipe skáče hrdzavý yetti.

Vysvetlenie nepodala ani Laura a z textu pochopíte, že s tou Kaliforniou to všetko myslí skôr ironicky, takže snáď preto yetti. „Ak sa budete v Kalifornii nudiť, som si istá, že nie som prvá, ktorá vás varovala,“ píše s veľkou dávkou cynizmu Laura.

Jiří Moravčík (foto: press)