MARC RIBOT – PRIAMY DIREKT TRUMPOVI NA ALBUME SONGS OF RESISTANCE 1942-2018

Marc Ribot – Songs Of Resistance 1942-2018Marc Ribot – Songs Of Resistance 1942-2018 (Anti/Epitaph 2018)

Zdesenie amerických hudobníkov po voľbách Donalda Trumpa vystihuje priznanie gitaristu Marca Ribota: „Rozplakal som sa a pochopil, že ak sa k tomu ostro nepostavím, nemohol by som so sebou ďalej žiť.“ V presvedčení, že každé víťazné protestné hnutie malo svoje úderné piesne, ktoré k jeho prekvapeniu dnes americkej spoločnosti chýba, zostavil podobne zmýšľajúcu hudobnú armádu a nahral album: zbierku osobných a klasických protestsongov zasadených do kontextu zdvihnutej vlny totalitného autoritárstva, plazivého fašizmu a nebezpečného odmietania klimatických zmien. Podieľali sa na ňom Victor Fay, Meshell Ndegeocello, Sam Amidon, Steve Earle alebo Syd Straw. Album otvára stará talianska pieseň Bella ciao, pôvodne lament chudobných žien, neskôr symbol boja proti fašizmu a nakoniec hymna anarchistov. Dnes pieseň o utrpení, sile a odmietnutí vzdať sa, aj keď prichádza smrť, Tom Waits svojím hlasom premenil v pohrebné oratórium k rozkladu americkej demokracie.

Marc Ribot 2018Do bojovej hudobnej armády Marca Ribota patrí tiež countryrocker Steve Earle. Zložili spolu skladbu Srinivas, reakciu na vraždu dvoch indických mužov, považovaných rasistami z Kansasu za moslimov a teda pre Ameriku nebezpečných imigrantov. V asi najostrejšom útoku na Trumpa, ktorého politika rasizmu a xenofóbie k podobným tragédiám vraj vedie, počujeme Earla spievať: „Šialený muž stlačil spúšť, ale zbraň mu nabil Trump.“ Ribot sa vraj na albume nechal inšpirovať paralelami s druhou svetovou vojnou, holokaustom a vzostupom fašizmu v tridsiatych rokoch. Rozšíril ju však o spojenie s Trumpovou politikou a americkým rasizmom. Funky skladba John Brown, spievaná jazzovou speváčkou Victor Fay, má ale provokatívny nádych. Oslavuje odporcov otrokárstva Johna Browna, popraveného za vraždy farmárov v roku 1859, dva roky pred vojnou Severu proti Juhu, na konci ktorej bolo zrušenie otrokárstva. „Dobrí ľudia z Missouri si mysleli, že John Brown je šialený. Medzitým našli na svojich dvoroch ľudské bytosti v reťaziach,“ spieva Victoria Fay. Asi najlyrickejšou skladbou albumu je – aj napriek svojmu názvu – The Militant Ecologist. Prepracovaná verzia pôvodne talianskej partizánskej piesne zosobňuje Ribotov strach z ekologickej katastrofy, ktorú Trump pomáha rozpútavať. Má preto jasné vyznenie. „Trump znamená problém. Jeho odstúpenie od parížskej zmluvy o ochrane klímy považujem za hanebný zločin proti ľudskosti,“ tvrdí Ribot a Meshell Ndegeocello spieva o zelenej zástave v ohrození.

Je tiež dobré vedieť, že časť zárobku tvorcovia venovali projektu The Indivisible Project, organizácii, ktorá pomáha jednotlivcom odolávať agende Donalda Trumpa prostredníctvom miestnych komunít.

Jiří Moravčík (foto: press)