MAREK RAKOVICKÝ PREDSTAVIL SKLADBU SATELLITE

Marek Rákovický -SatteliteSlovenský hudobník, spevák a producent Marek Rakovický predstavil singel Satellite. Urobil tak v rámci projektu Rakovicky. „Pieseň vznikala postupným pretváraním asi tri roky. Pôvodne bola tanečnejšia, ale nakoniec sme cítili, že takto éterická vyznie omnoho krajšie a silnejšie,“ prezradil autor.

Na novinke spolupracovala aj producentská dvojica Folx. „Veľmi sa mi páči atmosféra ich piesní a vždy vo mne vzbudí niečo magické a zároveň vzdušné. V ich hudbe je určitá hĺbka, čistota, pôsobí nenásilne a má v sebe priestor a vzduch. Nie je to ani tak o stupniciach a tóninách v akých sa pohybujú, sedia mi aj ako ľudia. Ich produkčné vklady do mojich piesní plus moje vklady do ich piesní nám sedia navzájom. Okrem Satellite máme hotové ďalšie dve skladby, ktoré by sme radi vypustili postupne po sebe v priebehu leta. Sú podobné atmosférou a hodia sa k sebe. Po Satellite by mala prísť Lose Control a na záver leta Saved by Beauty, ktorej úryvok bol použitý na konci klipu Southern Lights. Na jeseň k nim chcem natočiť live verzie zo štúdia. Budúci rok by potom pravdepodobne mohol vyjsť album,“ povedal Rakovický.

Singel Satellite má pre interpreta aj hlbší význam. „Môže to vyznieť ako klišé a ja klišé vôbec nemusím, ale táto pieseň je vo svojej podstate modlitba alebo prosba o vedenie. O vedenie k vnútornému pokoju a naplneniu. Aby som bol trpezlivým, aby som dokázal sústrediť svoju silu. Aby bol každý deň prestúpený vedomím. Je to v podstate o stretnutí s dušou, ktoré sa na prvý pohľad schováva za zamilovaný príbeh – chcel som, aby to ostalo na predstavivosti,“ vyjadril sa spevák. „Inšpirovala ma hlavne samotná hudba, na ktorej som spolupracoval s Folx. Začal som spievať hatlaninou, ktorá mala veľmi silnú emóciu, až potom som začal písať text, ktorý som v podstate vytiahol z tej hatlaniny. Podľa mňa sa to podarilo a spojilo to hudbu aj charakter spevu s textom. Nebola za tým žiadna konkrétna osoba ako inšpirácia, bol to univerzálny pocit. Malo to hĺbku,“ dodal.

Fanúšikovia a fanúšičky si k novinke môžu pozrieť aj videoklip. „Braňo Špaček bol, samozrejme, opäť súčasťou tímu – tentokrát ako kreatívny producent. Prišiel so zaujímavým nápadom, aby sme klip točili na osemmilimetrový film. Bol to výborný nápad – ten obraz je sám o sebe ako zo sna, čiže výsledkom je pocitový, nostalgický vizuál,“ uviedol muzikant.

Marek Rakovický je známy z kapely Lavagance, ktorá má na konte nahrávky ako Back To Attraction (2006), Orthodox Experience (2007), Divine Darkness (2009), I Like This Temper (2009) či Halfway To The Grave (2015). Skupina, ktorá spolupracovala s britským producentom Eddiem Stevensom, si vyskúšala rolu predskokanov na koncertoch Depeche Mode alebo Mando Diao. Rakovicky predtým ponúkol skladby Zjavenie, Na plány treba čas či spomínanú Southern Lights.

Zdroj článku: Sita