MARINA CEDRO – MODERNÉ TANGO NA ALBUME BUENOS AIRES 72

Marina Cedro - Buenos Aires 72 (Tango 33, 2018)

Marina Cedro

Marina Cedro sa venuje hudbe už od svojich ôsmich rokov. V Buenos Aires študovala hudbu a divadlo na konzervatóriu, vysokoškolský diplom neskôr získala v Londýne na prestížnej škole College Of Art. Jej tvorba vystihuje ducha „porteño“ (Buenos Aires), pričom do nej vkladá moderné prvky. O Marine sa tiež hovorí, že je mačacou tanečnicou. Vystupuje zvyčajne sama, len za sprievodu klavíra a jej texty tvorí poézia, ktorú používa s citom a ľahkosťou.

Prvý album Mariny Cedro vyšiel v roku 2007 pod názvom Cedro Itinerario, o tri roky neskôr naň nadviazala titulom Marina Cedro Tango. Potom spolupracovala s hudobníkmi ako Juan Carlos Caceres, Art Mengo a vynikajúcim klaviristom menom Gustavo Beytelmann, ktorý hrával s Astor Piazzollom a skupinou Gotan Project. Táto spolupráca sa v roku 2014 prejavila na albume Cronicas. Tango na ňom pôsobí ako jeho večný návrat. Začiatkom minulého storočia uchvátila argentínska hudba Francúza Carlosa Gardela a od tej doby je tango uznávaným štýlom nie len vo Francúzsku, ale na celom svete. Marina Cedro je čelnou predstaviteľkou súčasnej argentínskej scény.

Marina Cedro liveAlbumu Buenos Aires 72 predchádzala v minulom roku EP platňa s rovnomenným názvom. Na albumovej novinke sa nachádza jedenásť piesní, z ktorých väčšinu zložila Marina Cedro a Philippe Cohen z Gotan Project, ktorý sa na nej aj hudobne spolupodielal. Okrem ich skladieb možno medzi nahrávkami nájsť dve cover verzie piesní – „Puse un hechizo en vos (I put a spell on you)“ a  Rara (Creep), pôvodne od skupiny Radiohead. V skladbe „La Noche de los Lapices“ hosťuje americký raper Mike Ladd. Jej text je inšpirovaný skutočnou udalosťou zachytenou vo filme „Night Of Pencils“. Dej filmu sa odohráva v roku 1976, kedy v Buenos Airos demonštrovalo dvanásť 17-ročných chlapcov a dievčat na ulici La Plata. Potlačenie tejto demonštrácie bolo desivé, pretože len štyria z nich prežili. Mike Ladd, dokresľuje paralelu medzi touto dramatickou minulosťou a neistou súčasnosťou. Marina v tejto skladbe spieva o láske dvoch mladých demonštrantov. Pieseň „Amor Secreto“ je zase príbehom tajnej a nečakanej lásky medzi dvoma ženami, ktoré sa stretli v luxusnom hotely v New Yorku.

Hudobne Marina Cedro vychádza z argentínskej hudby sedemdesiatych rokov minulého storočia,  bohatých na experimentálnu hudobnú tvorbu. Toto obdobie je zároveň symbolom túžby po slobodnej láske a revolučnej hudbe. Album Buenos Aires 72 je viac ako len identitou. Je príbehom o živote ľudí formujúcich osud tohto mesta, ktoré je zároveň aj miestom narodenia Mariny, ovplyvňujúcim spôsob ako hovoriť o láske, osamelosti, vášni a priateľstve.

Róbert Gregor (foto: press)