MAUSE ON MARS – NOVINKA DIMENSIONAL PEOPLE, OBJAVENIE NOVÝCH DIMENZIÍ

Mouse On Mars - Dimensional PeopleMouse On Mars – Dimensional People (Thrill Jockey 2018)

Mouse on Mars je nemecké elektronické duo, ktoré tvoria Jan St. Werner z Kolína a Andi Toma z Düsseldorfu. Ich hudba je zmes elektronických žánrov ako dub, krautrock, breakbeat, ambient. Vytvárajú ju väčšinou pomocou analógových zvukov a frekvenčnej modulácie. Počuť v nej ale aj zvuky klasických hudobných nástrojov, akými sú gitary, bicie, lesné rohy a ďalšie. Fanúšikom Mouse On Mars je uznávaný producent Rick Rubin a bol ním aj David Bowie.

Jan a Toma sú priateľmi od detstva, narodili sa v rovnaký deň i nemocnici. Obaja s hudbou experimentujú od začiatku deväťdesiatych rokov minulého storočia. Spočiatku bola výlučne inštrumentálna, na novších nahrávkach sa ale stále viac objavovali i vokálne pasáže hosťujúcich spevákov.

Mouse On Mars 2018Dimensional People, jedenásty štúdiový album Mouse On Mars, je výsledkom experimentovania a stretnutí, ktoré sa uskutočnili počas posledných viac ako dvoch rokov. Pri jeho nahrávaní  zúročili dlhoročné skúsenosti. Na vzniku diela sa podieľalo viac ako 40 hostí, s ktorými sa duo v poslednom čase reálne stretlo. Nechýbajú medzi nimi americký lo-fi folker Justin VernonBon Iver, leader skupiny The National Aaron Dessner, spevák amerických Beirut Zach Condon, alebo raper Swamp Dogg. Za zmienku stojí aj elektronický mág Moritz Simon Geist aka Sonic Robots, ktorý prispel zvukom netradičných bicích. Hneď v úvodnej nahrávke Dimensional People Part I. počuť napríklad bubnovanie na drevo. Súčasťou zvukovej inštalácie je aj živý sláčikový orchester. Jednotlivé nahrávky pôsobia ako zmes pozostávajúca zo zvukových  objektov, medzi ktorými má každý muzikant svoje pevné miesto. Dimensional People je avantgardný, abstraktný a niekedy až mystický album, v ktorého nahrávkach počuť elektroakustické zvuky, pôsobiace ako pop-artová kolekcia. Mohol by byť ponímaný aj ako symfónia, ktorá vznikla pod dirigentskou taktovkou. Zo všetkých skladieb sa najviac vynímajú piesne ako Foul Mouth, Sydney In A Cup a Tear In My Eye.

Róbert Gregor (foto: archív)