MDOU MOCTAR – PÚŠTNE BLUES SIAHAJÚCE K NOVÝM ÚZEMIAM

Mdou Moctar - Afrique Victime (Matador Records, 2021)

Mdou Moctar vyrastal v nigérijskej dedine Tchintabaraden. Nesúhlas jeho rodiny s hudbou na elektronických nástrojoch ho v začiatkoch inšpiroval k výrobe provizórnej gitary so strunami z drôtov bicykla.

Neskôr sa hudba rodiaceho sa talentu menom Mdou Moctar šírila prostredníctvom mobilných telefónov a pamäťových kariet, ktoré boli distribuované po západnej Afrike. Na základe nich si ju všimol zakladateľ vydavateľstva Sahel Sounds Chris Kirkley, ktorý natočil historicky prvý celovečerný film v jazyku tamasheq. Bol o živote Mdou Moctara a dostal názov „Rain the Color Of Blue With a Little Red In It“.

Novinka „Afrique Victime“ nadväzuje na prvý album Ilana (The Creator) z roku 2019.

Album otvára pieseň „Chismiten“, v ktorej počuť nespočetné množstvo rytmických prvkov. Toto pôsobivé intro naznačuje rozsah Moctarovej hypnotickej jazdy aj v nasledujúcich ôsmich skladbách.

Mdou Moctar má okolo seba kapelu, ktorá umocňuje jeho šarm.

Mdou o svojich spoluhráčoch hovorí: „Zatiaľ čo nás ľudia spoznali ako rockerov, našu hudbu sme pôvodne vytvorili na akustických gitarách. Spočiatku znela úplne inak.“

S gitarovým krídelníkom menom Ahmoudou Madassane sa divokosť prvej gitary výborne dopĺňa. Basgitarista Mikey Coltun tvorí zázemie pre Moctarovu nenapodobiteľnú vynaliezavosť. Spolu s bubeníkom menom Souleymane Ibrahim znie kapela neobyčajne súdržne.

Najefektívnejšie sa to prejavilo v titulnej skladbe albumu, ktorej intenzívny psychedelický rock je ilustračným príkladom tvorby skupiny. Počuť v nej odkaz rockerov ZZ Top, Black Sabath, Black Flack, Black Uhuru i Van Halen. Rytmicky je ale táto hudba oveľa príťažlivejšia než tvorba spomínaných idolov. Kapela bez námahy zrýchľuje a spomaľuje a evokuje rôzne emócie.

Texty piesní sú o útlaku obyvateľov Nigeru francúzskymi kolonialistami.

Prevažujú v nich témy o krivdách voči Tuarégom a ich kultúre. V skladbe „Bismilahi Atagah“ sa spieva: „Nevedel som, že láska môže byť taká trýznivá / prenikla mi hlboko do krvi a kostí.“

Politickú kritiku počuť aj v piesňach „Ya Habibti“ a „Tala Tannam“. Skladba „Taliat“ je o neopätovanej láske.

Púštne blues Mdou Moctar čerpá z kultúry Tuarégov a zároveň s neuveriteľnou energiou siaha k novým územiam. Prostredníctvom nášho rádia sa vás pokúsi zaujať aj v našich končinách.

Róbert Gregor (foto: press Mdou Moctar)