MEKONS – COUNTRY PUNK Z ANGLICKA

The Mekons – Deserted Songs ( Bloodshot Records 2019)

Ako môže po pol storočí hrať kritikmi zbožňovaná, mainstream totálne ignorujúca kapela zrodená uprostred punkovej revolúcie, ktorá si z punku nevyberavo strieľala?

The Mekons

Kapela, ktorej členovia keď sa zišli, zistili, že vlastne nevedia poriadne na nič hrať? Ktorú síce hnala punková estetika, vedome však narušená intelektuálnym prístupom k „životu, umeniu, slušnosti a všetkému ostatnému“. Ktorá bola odjakživa povestná pohŕdavým a politicky nekorektným, nemravne zábavným humorom? Čo nikdy nehrávala stále tie isté hity, pretože skrátka žiadne nemala? Ktorá sa vyhla zarábaniu peňazí? Ktorá používala syntetizátory dávno pred 80. rokmi a postupne do svojej hudby nabalila popri punku tiež anglický folk, americké country, šikovný pop, reggae a husle používala ako elektrické gitary? Ktorá neustále hľadala dôvody prečo to nezabaliť, ale nikdy sa jej to nepodarilo, pretože nestrácala chuť nachádzať nové inšpirácie? Ktorá sa síce v obsadení dočkala menších zmien, ale inak sa k sebe jej členovia túlia ako „francúzska rodina“ a tvrdia, že zo skupiny sa odchádza len vo futrále, pokiaľ možno odvetranom? Ktorá natočila množstvo fantastických albumov? Ktorá ovplyvnila celý rad dnes slávnych kapiel, vrátane Oyster Bandu a Levellers? Tak takto hrajú iba a jedine anglickí Mekons.

The Mekons - Deserted

The Mekons – kľúčová kapela anglického rocku. Alebo folkrocku? Post-punku? Cowpunku? Každopádne s nenapodobiteľným zvukom odvodeným z najrôznejších miest, vplyvov a situácií.

„Ja vám naozaj nevysvetlím, ako sme prišli na americké dedinské country, ale dodnes si pamätám, ako s nami ľavičiarmi z anglického Leedsu zamávalo. Malo strašne blízko k anglickému folku. Spievalo sa v ňom o chlaste, podvádzaní, vraždách a o aktuálnom živote. Mysleli sme si, že najpravdepodobnejším východiskom pre nás bude punk, že má na to, aby zachytil politickú realitu. Ale keď sme počuli Merla Haggarda, Ernesta Tubba alebo Hanka Williamsa, povedali sme si – tak toto je ten pravý punkrock,“ vysvetlil príklon k alternatívnemu country jeden zo zakladajúcich členov, gitarista Jon Langford s „hlasom anjela a ústami námorníka“.

Jiří Moravčik (foto: press Mekons)