MELINGO – TOM WAITS ARGENTÍNSKEHO TANGA MÁ NOVÝ ALBUM

daniel-melingo-andaMelingo – Anda ( World Village / 2016 )

Daniel Melingoargentínsky spevák, skladateľ, klarinetista, muzikológ, ktorý v roku 1978 utiekol z Argentíny pred vojenskou diktatúrou a po štyroch rokoch sa vrátil, má teraz nový album s názvom Anda.

Opäť spieva v slangu lunfardo ( slang argentínskej chudoby 19. storočia, pôvodne tajný slang zločincov, ktorý neskôr prenikol do textov tanga a všetkých sociálnych vrstiev obyvateľstva ) a bombarduje nás svojimi dramatickými i satirickými piesňami v štýle originálneho tanga, vychádzajúceho z proto tanga ovplyvneného rockom, jazzom, world music. Poučený spoluprácou s Eduradom Makaroffom ( Gotan Project ) sa vypracoval do pozície Toma Waitsa tanga.

daniel-melingo-2016Svojimi spôsobmi komického dandyho s chrapľavým hlasom okúzľuje publikum všade, kde sa objaví. Niektoré skladby má elektronické, niektoré akustické, inšpirované gréckou rembétikou, scénickou hudbou starých gangsterských filmov i tvorbou umelcov s ktorými je duchom spriaznený ( Erik Satie, Serge Gainsbourg, Tom Waits, Kurt Weill ). Texty jeho piesní sú popretkávané fantastickými predstavami, napríklad o japonskom šľachticovi, ktorý prišiel v dvadsiatych rokoch minulého storočia do Paríža opojeného módou tanga. Album Anda už neiskrí takou veľkou nápaditosťou ako Melingov predchádzajúci album Linyera, no napriek tomu vytŕča nad priemerom všednosti a poslucháčovi pripomenie, že tango nie je mŕtvy, zakonzervovaný hudobný štýl.

Videoklip k piesni En un Bosque de la China ( V lese Číny ) v štýle Emira Kusturicu bol realizovaný v starej, nepoužívanej väznici mesta Buenos Aires.

Miroslav Potoček (foto: archív)