MEXRRISSEY – MEXIČANIA, KTORÍ MILUJÚ MORRISSEYHO

Mexrrissey: Mexico Goes Morrissey - No Manchester (National Records, 2016)

Mexrrissey_coverMexická mládež je pobláznená kultom Morrisseyho.

Pre tých, ktorí by náhodou nevedeli,  kto je  Morrissey, pripomenieme, že to bol spevák manchesterskej skupiny The Smiths, ktorá zažiarila na hudobnej scéne v 80.-tych rokoch minulého storočia. Jej líder ako sólista pôsobí na hudobnej scéne dodnes.  Ako na celom svete, tak i v Mexiku a najmä v hlavnom meste Mexico City, stelesňuje Morrissey jeden z mnohých kultúrnych fenoménov posledných rokov. Ľudia tancujú na jeho skladby v kluboch a s obľubou ich spievajú ako karaoke.

Mexrrissey sú voľným združením hudobníkov z Mexika, ktorí vzdali Morrisseymu hold na svojom albume nazvanom „No Manchester“.

Na tento album nahrali sedem jeho piesní v špeciálnych úpravách, spievaných v španielčine. Ako bonus na album pridali i niekoľko koncertných verzií týchto skladieb.

Skupinu Mexrrissey vedie Camilo Scara, DJ a hudobník známy zo skupín Mexican Instute Of Sound (MIS), Nortec Collective, Kinky a Compass.

S obľubou vo svojej hudbe mieša tradičnú hudbu s folkom a elektronikou. Jeho mariachi a cha cha rytmy nahradili v nových verziách vybraných hitov od The Smiths gitaru Johnnyho Marra. Ďalší hudobníci – Jay de la CuevaChetes – pridávajú do nahrávok pravé mexické korenie. Morrisseyho hit Every Day Is Like Sunday naspieva speváčka Ceci Bastida. Svojim barytónom jej v tejto i v ďalších skladbách sekunduje známy mexický akordeonista a spevák Sergio Mendoza,  ktorý hrával i so skupinou Calexico.

Mexrrissey

Náročné boli preklady Morrisseyho textov do španielčiny, ale skupina sa s tým napokon vysporiadala údajne dobre. Výsledok je úsmevným oživením jednej z kultových postáv britskej scény a razí si cestu do sveta. Mexrissey sú v súčasnosti na koncertnom turné v anglických mestách a úspešne vystúpili aj v Manchestri, v rodnom meste Morrisseyho.  Veríme, že Vám ich cover verzie spestria aj počúvanie nášho rádia.

Róbert Gregor (foto: press Mexrrissey)