MEXICKÁ SPEVÁČKA NATALIA LAFOURCADE NAHRALA NOVÝ ALBUM MUSAS POČAS SVOJEJ DOVOLENKY V BRAZÍLII

Natalia Lafourcade - Musas (Sony Music, 2017)

Natalia Lafourcade - MusasMexická speváčka Natalia Lafourcade pochádza z umeleckej rodiny.

Jej strýko bol spisovateľom, matka klaviristkou, otec hudobníkom. Je absolventkou strednej umeleckej katolíckej školy, kde študovala maliarstvo, divadlo, herectvo, spev a hru na rôzne hudobné nástroje (flauta, klavír, gitara, saxofón). Spievaniu sa venuje od svojich desiatich rokov. Spočiatku pôsobila v niekoľkých skupinách a neskôr sa dala na sólovú dráhu. Všetky je doteraz vydané albumy (Natalia Lafaourcade , Hu Hu Hu , Hasta La raiz ) zožali priaznivé ohlasy a boli aj nominované aj na cenu Grammy. Posledný album Hasta La Raiz z roku 2015 dokonca získal cenu americkej Grammy v kategórii najlepší latinsko-americký album.

Natalia nemala v pláne tento rok vydávať nový album. Myšlienka vznikla emocionálne počas dovolenky v Brazílii, kde sa stretla s akustickým gitarovým duom Los Macerinos (Juan Carlos Allende, Miguel Peña). Toto duo bolo v minulosti známe najmä zo spolupráce s takisto mexickou speváčkou Chavelou Vargasovou, pretože ju sprevádzalo v rôznych hudobných projektoch.

Nový album Musas je pôvabnou poctou latinsko-americkej hudbe.

Obsahuje jedenásť autorských piesní. Jedinou cover verziou albumu je skladba Qué He Sacado Con Quererte, od pôvodom čílskej pesničkárky menom Violeta Parra. Táto dáma sa v päťdesiatych a šesťdesiatych rokoch minulého storočia významne pričinila o propagáciu čílskej hudby v USA. Prekvapivý je aj duet s kubánskou speváčkou Omarou Portuondo v piesni Tu me acostumbraste. Táto spolupráca vznikla na podnet Natalie, ktorá chcela do tejto piesne silný ženský hlas. Omara súhlasila s jej pozvaním do Mexika. Napriek svojmu vysokému veku priletela do Mexico City, kde bol tento duet nahratý.

Mnoho ľudí v Mexiku a v Latinskej Amerike prehliada miestne kultúrne bohatstvo. Podľa slov Natalie je v súčasnosti dôležité opätovne prepojiť samých seba so svojimi koreňmi. Týmto albumom dáva poctu pôvodnej latinsko-americkej kultúre. Aj preto sa jej hudba stala bohatšou.

Róbert Gregor (foto: press)