MIRIAM KAISER PREDSTAVUJE VIDEOKLIP K NOVINKE SIETE NA LOV RÝB

Huslistka a speváčka Miriam Kaiser zverejnila nový videoklip k hravej letnej novinke „Siete na lov rýb“. Aj keď pieseň vznikla v pochmúrnom januárovom počasí, práve jej charakter a text predurčil skladbu na letné uvedenie.

Miriam Kaiser

Po skladbe „Horúca slza“ je to druhý singel k pripravovanému štvrtému štúdiovému albumu Miriam Kaiser. Veselá a vtipná pieseň s jednoduchou a hravou melodikou je trochu atypická pre autorkinu tvorbu posledných rokov. Stále je to však v štýle jej blízkeho pesničkárstva, ktoré tentoraz Miriam odela do popového šatu.

Základ aranžmánu tvorí zvuk sláčikového kvarteta doplnený o jemnú elektronickú rytmiku.

Okrem samotnej autorky sláčikové bástroje nahrávali huslista, aranžér a hudobný producent Milan Adamec, violistka Júlia Bolebruchová a violončelistka Lujza Ďurišová. O farebnosť v inštrumentácii sa postarali aj hráči na dychové nástroje, konkrétne Andrea Adamcová (flauta) a Radovan Práger (fagot). Skladba sa napriek kontrastnému charakteru stala súčasťou nového projektu s názvom “Spievajúce husle”, v ktorom autorka predstavuje nové piesne a inštrumentálne kompozície ovplyvnené pesničkárstvom, klasickou hudbou a worldmusic. Novú tvorbu už uviedla Miriam so svojim triom začiatkom leta na dvoch koncertoch a to v synagóge v Lučenci a v Dome umenia v Piešťanoch. Tretí koncert plánuje uskutočniť v rámci oficiálneho uvedenia nového CD v piatok 23. októbra v divadle Ticho a spol. v Bratislave.

Režisérom a kameramanom klipu je Ľubomír Rechtorík, s ktorým autorka spolupracovala aj na vizuálnom koncepte albumu „Tanec strún“. Ľubomír režíroval aj dva posledné videoklipy k piesňam „Umelec“ a „Horúca slza“.

Miriam k napísaniu piesne inšpirovala jednoduchá otázka priateľky, čo si želá v novom roku. Netradičná odpoveď a reakcia priateľky podnietila Miriam k napísaniu novej skladby.

„Odpovedala som jej, že si želám rok plných sietí. Prekvapilo ma, ako si všetko hneď spojila so sociálnymi sieťami …, ja som to tak nemyslela. Preto som napísala pieseň, ktorá je tak trochu paródiou na sociálne siete. Jednoducho a vtipne upozorňuje na nástrahy médií, predovšetkým sociálnych sietí. Väčšinou je realita úplne iná. Akokoľvek sa snažíme byť na sociálnych sieťach „nad vecou“, stále ich riešime. Chápete?… ako vyzeráme, aký má moja fotka orez, filter, koľko máme lajkov, followerov atď.“

Prostredie klipu sa javí ako bežné miesto nášho spolužitia.

Dej sa odohráva na pavlači staromestského domu s rodinou, blízkymi a susedmi, ktorých sa speváčka snaží vtiahnuť do uvoľnenej, radostnej atmosféry piesne.

„Pôvodne som myslela, že budeme natáčať niekde pri vode, najlepšie na starej rybárskej loďke, veď klip sa volá Siete na lov rýb, ale časom som pochopila, že dôležitejšie je upriamiť pozornosť na pointu.“

Režisér a kameram klipu vymyslel čierne, zamrznuté postavy, ktoré žijú svoj virtuálny svet, mimo reálneho života, ako napríklad v tomto klipe susedských vzťahov.

„Stále viac si uvedomujem, aké sú naozajstné vzťahy dôležité. Nedá sa každému dať všetko, ale môžem byť aspoň láskavá, súcitná, milujúca, nápomocná… Beriem to ako výzvu predovšetkým pre samú seba.“

Miriam Kaiser nahrala tri autorské albumy Deň dňu (2014), Colour Sounds (2016) a Tanec strún (2018), vďaka ktorým sa jej podarilo preniknúť aj do sveta world music. Svedčí o tom účinkovanie jej skupiny na showcaseových koncertoch v rámci World Music Festivalu Bratislava (2018) a Czech Music Crossroads v Ostrave (2019). Jej posledný album bol tiež nominovaný medzinárodnou porotou v rebríčku Radio_Head Awards a stal sa jedným z piatich finalistov v kategórii World Music/Folk za rok 2018.

NMR (photo: press Miriam Kaiser)