DREAMLAND SKUPINY GLASS ANIMALS JE ODRAZOM ŽIVOTA

Glass Animals - Dreamland (Polydor Records, 2020)

Britská skupina Glass Animals mala tento rok po druhý raz zahrať na festivale Pohoda. Na vystúpení by zrejme nechýbali skladby z ich tretieho albumu „Dreamland“.

Sme radi, že si ich nové nahrávky môžeme vychutnať aspoň prostredníctvom nového albumu, ktorý vychádza presne uprostred leta, čím nám vypĺňa tzv. uhorkovú sezónu.

Skladby Glass Animals sú tradične inteligentnou fúziou rôznych žánrov ako indie pop, indietronica, trip-hop, lounge, funky, smooth jazz. A to všetko dokresľuje zasnená atmosféra, nezvyčajné rytmy, zvonkohra i náznaky exotiky, podávané s eleganciou, kultivovanosťou a ľahkosťou.

Tvorbu tejto kapely by sme mohli charakterizovať ako inteligentný pop určený pre toto storočie.

Členovia Glass Animals sa poznajú od svojich trinástich rokov, pričom skupinu založili pred deviatimi rokmi. Krátko po vydaní debutovej EP „Leaflings“ ich v Londýne objavil známy producent Paul Epworth. Čoskoro sa stali prvou skupinou jeho nového vydavateľstva Wolf Tone. Debutový album „Zaba“ (2014) dostal vo väčšine známych hudobných časopisov najvyššie hodnotenia.

Druhý album „How to Be a Human Being“ (2016) bol dôležitým prienikom skupiny medzi popredné britské kapely súčasnosti. Bývalý študent neurológie, spevák Dave Bayley, na seba upozornil ako na skvelého pozorovateľa a rozprávača príbehov bežných ľudí. Pripomeniem, že oba albumy sme vám v našom rádiu predstavili, krátko po ich vydaní.

„Chcel som, aby bol tento album úplným odrazom života,“ vysvetlil frontman skupiny Glass Animals Dave Bayley o svojom treťom albume „Dreamland“. Prvýkrát je dielo úplne autobiografické.

V minulosti Bayley váhal písať o sebe, pretože si myslel, že je to sebecké. Na predchádzajúcom albume sa rozrozprával o kamarátovi, ktorý spáchal samovraždu. Pieseň „Agnes“ sa stala obľúbenou a zároveň pootvorila dvere k jeho autobiografickému písaniu. Táto zmena bola ovplyvnená aj traumatickým obdobím v skupine. Pred dvoma rokmi bol bubeník Joe Seaward v Dubline počas jazdy na bicykli zrazený nákladným autom. Zlomil si nohu a mal poškodený mozog.

Táto udalosť spomalila evolúciu skupiny, pretože Seaward musel prejsť rehabilitáciou a musel sa znova naučiť chodiť, hovoriť i bubnovať.

Výsledkom je nová perspektíva na albume „Dreamland“, ktorá mapuje Bayleyho spomienky a vyjadruje komplikované emócie vo veršoch. Jednotlivé príbehy sú podávané so silou i rešpektom a sú veľmi osobné.

Napriek komplikovaným textom je nový album skupiny Glass Animals kolekciou letných melódií zaliatych slnkom. Patrične vám ich dáme možnosť vychutnať si aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press Glass Animals)