MODENA CITY RAMBLERS – HITY Z OPAČNEJ STRANY

modena-city-ramblersModena City Ramblers – Tracce Clandestine        (MC Records 2015)

Nezávislé hudobné scény a world music majú, a mali i v minulosti, svoje hity. Napríklad Chan Chan skupiny Buena Vista Social Club.

Teraz túto pieseň a mnohé iné hity z opačnej, nekonvenčnej strany pop music, nahrala na svojom novom albume Tracce Clandestine (Utajované stopy), talianska skupina Modena City Ramblers (sformovaná v roku 1991), ktorá inklinuje k celtic rocku The Pogues. Nevznikali plánovito. Skupina ich počas mnohých rokov hrávala na koncertoch. Cítiť, že boli postupne vybrusované podľa jej predstáv.

Modena City Ramblers

Niektoré sú zmenené takmer na nepoznanie. Poslucháč môže zahnať obavu, že sa na neho vyvalí niečo podobné, ako remeselne, narýchlo zbúchané disco verzie ošúchaných hitov. Niektoré sú duetmi, spievajú v nich rozliční hostia.

V piesni Clandestino (Manu Chao) – katalánska indie rumba skupina La Pegatina, v piesni  Chan Chan (Buena Vista Social Club) – spevák Uri Giné, najlepšej katalánskej „live“ kapely Bongo Botrako, v piesni  L’homme des marais  (Les Négresses Vertes) – Stephane Mellino, líder Les Négresses Vertes, v piesni Sidi H’Bibi (Mano Negra) – bosnianska skupina Dubioza Kolectiv, v piesni Rock the Casbah (The Clash) – Stephane Mellino .

A na záver perlička, v novej piesni Modena City Ramblers – Trúbky Jericha, spieva Terry Woods, spevák, skladateľ, gitarista, „bendžista“ a harmonikár The Pogues. Skrátka, „Tracce Clandestine“ je album, ktorý možno zmení mienku na nové verzie starých skladieb, všetkým ľuďom, ktorí im prestali dôverovať.

Miroslav Potoček (foto: press Modena City