THIERRY – AFRIČAN, KTORÝ … PREBÚDZA NÁRODNÉ POVEDOMIE SLOVÁKOV ?

thierry cdThierry And Friends a Švárne Horehronky – Animanebabri  (Thierry Ebam 2013 )

Thierry Ebam žije na Slovensku už 27. Rokov. Pôvodne prišiel do Trnavy študovať na strojnícku priemyslovku, no zapáčilo sa mu u nás natoľko, že tu zostal. O svojom africkom pôvode nerád hovorí. V súčasnosti pôsobí v Bratislave, vyučuje hru na perkusie a príležitostne koncertuje so svojou skupinou Thierry And Friends, v ktorej okrem francúzskeho bubeníka pôsobia zväčša Slováci. V jej hudbe dominuje najmä africké reggae, ktoré je pre Thierryho hudobné vyjadrenie najprirodzenejšie.

Jeho debutový album Animanebabri vyšiel už pred dvomi rokmi, no k nám sa dostal nedávno.

Dozvedeli sme sa o ňom až pri osobnom stretnutí s ním. Thierry si k nahrávaniu pozval tri švárne Horehronky, ktoré obohatili niekoľko piesní svojim spevom slovenskej ľudovej hudby.  Ruku k dielu priložili aj známe hudobné osobnosti – Laco Deczi, Igor „Ajdži“ Sabo, Peter Huraj, Petra Humeňanská. V minulosti sa už niektorí naši hudobníci pokúsili o kombináciu folklóru s populárnou hudbou, no nie vždy to znelo presvedčivo. Spoločné nahrávky Thierryho a Horehroniek však pôsobia prirodzene, kompaktne a prekvapujúco. To by mohol byť dôkaz, že keď tento hudobný štýl tvorí  niekto nenásilne, môže z toho vzísť pre našu hudbu sľubná nádej do budúcnosti.  V Poľsku sa pred niekoľkými rokmi o podobný projekt pokúsili  Trebunie Tutki a Twinkle Brothers z Jamajky.

Thierry Ebam

Dopadlo to nad očakávanie dobre a ich spoločným nahrávkam sa dostalo medzinárodného uznania.

Thierry kritizuje vzťah Slovákov k tradíciám a tvrdí, že mnohí ich dobre nepoznajú. Skutočný folklór by podľa neho mal vychádzať zo srdca. Ľudia by z neho nemali mať komplexy, pretože je  prirodzenou kultúrnou hodnotou. Napriek tejto skutočnosti sa najmä na východnom Slovensku stretol s mladými ľuďmi, ktorí sa cítia pri spievaní ľudových piesní šťastní.

Do vysielania New Model Radia sme zaradili pieseň Jazyky, v ktorej spieva Thierry. Postupne budeme do neho pridávať aj skladby, v ktorých spievajú Horehronky – Mamko moja, Padá dišt a frajere, Malembe, Parombe, alebo Pezinok. Album  Animanebabri akoby sám za seba hovoril, že prisťahovalci nemusia pre nás znamenať vždy iba hrozbu. Thierry ním totiž dokázal obohatiť predovšetkým našu slovenskú kultúru.

Róbert Gregor (foto: archív Thierry Ebam)