MOGWAI ZVEREJNILI DVE SKLADBY Z PRIPRAVOVANÉHO ALBUMU

Škótsky post-rockový kolektív Mogwai pôsobí na hudobnej scéne od polovice deväťdesiatych rokov. V súčasnosti pripravuje svoj desiaty štúdiový album „As The Love Continues“.

Hudbu skupiny Mogwai si pre ich experimentálne hudobné plochy tvorené gitarovými „vyhrávkami“ a skresľujúcimi efektmi svojho času obľúbil aj legendárny britský dídžej John Peel.

Okrem radových albumov, z ktorých sa niektoré dostali do priazne kritikov (druhý radový album „Come On Die Young“ či titul „Rave Tapes“ z roku 2014), má kapela Mogwai v albumovej diskografii aj niekoľko soundtrackov.

„Budú vám krvácať uši, ale majestátna hudba, akú dokážu hrať snáď len oni, vám rany rýchlo zahojí,“ napísali pred pár rokmi o kapele Mogwai, ktorá spolieha prevažne na inštrumentálne, melancholicky zafarbené kompozície pohybujúce sa od krásy k chaosu.

Album „Every Country’s Sun“ (2017) potvrdil, že Mogwai zostali relevantnou kapelou.

Ich skladby zazneli aj v mnohých televíznych seriáloch ako Sex v meste, Les Revenants, Kriminálka Miami, vo filme The Fountain a v oceňovaných dokumentoch Zidane: A 21st Century Portrait, Lost in France Before the Flood (spolu s Nine Inch Nails) alebo v alarmujúcom BBC Atomic: Living in Dread and Promise o histórii jadrového zbrojenia.

„Rozhodne nie sme mainstreamová kapela. Nosíme v sebe aj punkový postoj a chránime si slobodu tvorby,“ tvrdí leader a gitarista skupiny Stuart Braithwaite.

Pred pár dňami Mogwai zverejnili nové piesne „Dry Fantasy“ a „Ritchie Sacramento“ z pripravovaného desiateho štúdiového albumu „As The Love Continues“, ktorý vyjde 19.2. 2021.

Videoklip k skladbe „Ritchie Sacramento“ vytvoril v rámci Unreal Games Engine režisér Sam Wiehl, ktorý v minulosti spolupracoval s Ladytron, Forest Swords a módnym domom Valentino. Pre pieseň vytvoril celú viacúrovňovú počítačovú hru, ktorá potom tvorila animácie a príbehy k videu.

Stuart Braithwaite o skladbe povedal: „Názov piesne vnikol z nedorozumenia, ktoré mal náš priateľ v súvislosti s tým, ako sa hovorí Ryuchi Sakamoto. Jej text bol inšpirovaný príbehom, ktorý zdieľal Bob Nastanovich o svojom priateľovi a spolužiakovi Davidovi Bermanovi. Hodil totiž lopatu na jeho športové auto. Pieseň je venovaná všetkým priateľom hudobníkov, o ktorých sme v posledných rokoch prišli.“

NMR (foto: Rock Action)