MOKEN – ZAČÍNAJÚCI, NEZNÁMY, ALE DOBRÝ

Moken – Chapters of My Life (Bantu Records  2016)

Moken Nunga – začínajúci, neznámy, ale dobrý. A to nás zaujíma, dobrý. Ostatné je druhoradé. Moken je objav z čiernej Afriky, ktorý sa vymyká zo všednosti. Jeho spev v niektorých momentoch pripomenie veľké osobnosti spojené s blues, rockom, jazzom, world music. Poslucháčom možno začnú pred očami defilovať Screamin´Jay Hawkins, Roger Chapman, Nat King Cole, Manu Dibango, Wasis Diop.Minulý rok mu produkoval prvý album Chapters of My Life jeho známejší kolega z Kamerunu – Blick Bassy. Zároveň mu sekundoval hrou na gitaru. Ešteže existujú odborníci, hudobní recenzenti, tí si Mokena všimli a pomohli mu svojimi pochvalnými recenziami v ktorých nechýbali oslavné vety ako: „Trilkujúci barytón a vibrato aké ste ešte nepočuli!“ 

Pre nás zase meno Moken objavil náš kolega Laco Mlčúch. Moken nielen spieva a komponuje, ale aj hrá na viacero hudobných nástrojov – gitaru, klavír, akordeón, kalimbu, ngoni, koru, flautu, saxofón.

Jeho album „Kapitoly môjho života“ vás zavedie na cestu životom hudobníka, ktorý začínal v Kamerune ako odevný dizajnér, potom odišiel do Detroitu. „V Amerike som chodil do školy. Knihy z knižnice som usporiadal na zadnom sedadle auta. Nikto v škole nevedel, že moje auto, ktoré bolo zaparkované na ihrisku, je môj dom v ktorom žijem“ – hovorí Moken. Ktosi trefne poznamenal, že Amerika dostala zlatý hlas za zelenú kartu. A, samozrejme, aj za kus originálnej hudby, Mokenovu kombináciu afropopu, world music a blues. „Môj štýl je ako taviaci kotlík“ – vysvetľuje. 

Zostáva už len obvyklá otázka týkajúca sa začínajúcich hudobníkov. Prerazí? To, bohužiaľ, nezávisí len na hudbe, ale aj na množstve iných faktorov, nad ktorými mocne vládne pani Propaganda s pánom Biznisom.

Miroslav Potoček.