MOKOOMBA – NAJZNÁMEJŠIA SKUPINA ZO ZIMBABWE MÁ NA SVOJOM KONTE TRETÍ ALBUM S NÁZVOM LUYANDO

Mokoomba – Luyando (Outhere Records 2017)

V máji 2017 sa na štvrtom mieste rebríčka Transglobal World Music Charts umiestnila skupina Mokoomba s albumovou novinkou nazvanou Luyando. Je to už tretí album tejto zrejme najúspešnejšej skupiny z afrického štátu Zimbabwe vo svete. Keď sa v roku 2009 prvýkrát predstavili na verejnosti, urobilo to na miestnej scéne značný rozruch. Tamojšie publikum bolo totiž zvyknuté najmä na hudbu vychádzajúcu z hudobných štýlov ako sungura, reggae, dancehall, prípadne afro-jazz. Prvý album vydali Mokoomba v roku 2009 pod názvom Kweseka. Medzinárodný úspech prišiel až po vydaní jeho nástupcu Rising Tide z roku 2012. Tento album im dopomohol k vystúpeniam na mnohých prestížnych svetových podujatiach. Koncertovali napríklad na dánskom festivale v Roskilde, britskom WOMADe, belgickom Couleur Cafe, maďarskom festivale Sziget alebo na marockom Gnaoua festivale.

Skupina si nový album Luyando produkovala tentoraz sama. Jeho nahrávky znejú inak ako v minulosti. Rockový zvuk, typický pre ich skoršie piesne, nahradil zvuk akustických hudobných nástrojov. Jednotlivé skladby vychádzajú viac z miestnych tradícií, a to najmä z okolia mesta Victoria Falls, odkiaľ hudobníci skupiny pochádzajú. Názov Luyando znamená v miestnom tongskom jazyku materinskú lásku.

Jedna z najkrajších skladieb albumu, ktorá ilustruje spôsob, akým skupina Mokoomba premieňa bohatstvo svojej krajiny na skvelú hudbu, je Mokole. V preklade jej názov znamená „dym, ktorý hrmí“ okolo známeho vodopádu v Makabele. V texte piesne sa spieva o kráse Viktóriiných vodopádov, ich význame a o vode ako životodarnej sile. Jednotlivé skladby albumu Luyando nie sú len v tongskom jazyku. V ich textoch sa objavujú aj miestne jazyky kmeňov ako Šona, Luvale a Ndebele.

V súčasnosti sa Zimbabwe nachádza v stave hospodárskej turbulencie a politickej neistoty. Chudoba je na vzostupe a vysoký je i stupeň korupcie. Politické boje vládnucej strany proti opozícii sa zameriavajú najmä na to, kto získa moc, namiesto toho, aby sa poskytli riešenia potrebné obyčajným občanom. V týchto časoch Mokoomba i občania cítia potrebu vytvoriť priestor reflexie, solidarity a inšpirácie. Jednotlivé nahrávky na albume Luyando týmto symbolizujú otvorenú cestu všetkým, ktorí chcú zmenu.

Róbert Gregor (foto: Outhere records)