MOONLIGHT BENJAMIN – MÁGIA HAITSKÉHO VOODOO V NEZVYČAJNOM ROCKU

Moonlight Benjamin - Siltane (Ma Case Records, 2018)

Moonlight Benjamin - SiltaneZačiatkom tohto roka ma prekvapil album „Radyo Siwel“, haitskej speváčky Mélissi Laveaux, ktorý neobídem ani v koncoročnej bilancii najlepších albumov roka 2018. Pravdepodobne sa v nej objaví aj  album „Siltane“, ďalšej zaujímavej postavy pôvodom z Haiti – Moonlight Benjamin!

Speváčka Moonlight Benjamin žije vyše 15 rokov vo francúzskom meste Toulouse. Jej spevácky prejav zaujme asi väčšinu poslucháčov už po niekoľko sekundovom vypočutí. Spočiatku uprednostňovala jazzové projekty s guadeloupským hudobníkom menom Jacques Schwarz-Bart a nahrávala aj s kubánskym klaviristom Omarom Sosom. Jej piesne s kreolských duchom majú pôvod v haitských náboženských kultoch „voodoo“, ktoré majú africké korene. Inšpirovali aj skupiny The Black Keys, The White Stripes, bluesmena Dr Johnna a mnohých ďalších.

Moonlight Benjamin 2018

Hudba Moonlight Benjamin pôsobí ako fúzia karibských voodoo melódií s blues rockovou klasikou 70-tych rokov minulého storočia.

Jej spev vyvoláva pozornosť, cítiť z neho vzdorovitosť a vzburu. Rytmus väčšiny piesní, ktoré spieva, má poslucháčov dovádzať k tranzu. Celý ich inštrumentálny sprievod znie výbušne, rockovo expresívne. Moonlight Benjamin akoby renovovala haitskú hudbu s ťažkou blues rockovou silou do nového hudobného štýlu, pôsobiaceho priebojne, nezastaviteľne.

Jej sprievodné rockové kvarteto vedie gitarista a aranžér Matthis Pascaud, ktorý pôvodne hrával vo francúzskej experimentálnej skupine Square One.

Mathis nedávno vyhlásil: „Všetci sme boli vychovávaní v minulom storočí a vieme že francúzska rocková hudba nebola veľmi dobrá. Dnes je ale starý anglofónny svet unavený. Spev Benjamin znie pružne, húževnate a hviezdne. Vôbec nevadí, že spieva v kreolskom a francúzskom jazyku. Toto nie je world music akú sme doteraz poznali. Sú to záblesky svetla a plášte temnoty, ktoré odhaľujú hudobnú čistotu.“

Moonlight Benjamin cituje v textoch piesní myšlienky spisovateľov haitskej literatúry, akými sú napríklad Frankétienne, Georges Castera, Anthony Lespès. Tento týždeň sa aj so svojou kapelou predstaví na hudobnom veľtrhu Womex, ktorý sa bude konať od 24.10.2018 v Las Palmas na Kanárskych ostrovoch. Súbežne Vám jej hudbu predstavíme aj v rubrike „Album týždňa“ v New Model Rádiu.

Róbert Gregor (foto: press)