MY BABY „MOUNAIKI“ – KOMBINOVANÁ ENERGIA LÁSKY

My Baby - Mounaiki (My Baby, 2018)

MyBaby - MounaikiV poslednej dobe často priamo i nepriamo na nás dolieha zo všetkých strán propagácia nemálo pripomínajúca tú najnemilosrdnejšiu propagandu, no napriek tomu sa o nej zriedkavo hovorí v súvislosti s hudbou. Hudobní publicisti, ktorí sa hudbou každodenne zaoberajú na ňu chtiac-nechtiac narážajú ako na neviditeľný pohyblivý múr. Vplýva nielen na vkus poslucháčov stredného prúdu, ale žiaľ už aj alternatívnej hudby. Väčšina mienkotvorných internetových hudobných stránok presadzuje vlastné záujmy (prípadne záujmy vydavateľstiev), pričom mnohé umelecky zaujímavé albumy a ich tvorcov vedome alebo nevedome obchádza.  Platí to už aj pre mnohé renomované internetové magazíny, ktoré sa snažia formovať vkus súčasného priaznivca alternatívnej hudby. Rozhľadený poslucháč by mal pri počúvaní hudby premýšľať a vyberať si ju z viacerých informačných zdrojov. 

Jednou z mnohých zaujímavých skupín o ktorej sa na „veľkých“  hudobných stránkach takmer vôbec nepíše je holandsko-novozélandské trio My Baby.  Existuje od roku 2012, koncertovalo na mnohých veľkých festivaloch – Lowlands, The Great Wide Open, Glastonbury , Isle of Wight, Sziget festival a ďalších. Pravidelne koncertuje aj v kluboch a v súčasnosti prebieha jeho rozsiahle turné v mnohých mestách Európy, Austrálie a Nového Zélandu.   

My Baby 2018Nedávno tomuto triu vyšiel štvrtý štúdiový album Mounaiki – By the Bright of Night, ktorý v porovnaní so svetovou hudobnou produkciou v ničom nezaostáva. Naopak, vyniká pulzujúcou rytmickou hudbou, ktorá možno niektorých poslucháčov dovedie k tranzu. Špecifický hudobný štýl členov My Baby je ovplyvnený gospelom, blues a pohrávaním sa so starými ľudovými melódiami. Počuť v ňom aj prvky funky a orientálnych hudobných štýlov akým je  marocký štýl gnawa a  indický raga. Aj keď ich hudba tak nepôsobí, je vytváraná najmä pomocou gitár a bicích nástrojov bez použitia počítačov alebo „samplov“.  

My Baby je viac ako len názov kapely. Je to titul, ktorý odkazuje na alegorickú ústrednú postavu v hudobnom príbehu, čiastočne fantómovej múzy, kombinovanej fantáziou členov kapely. Mounaiki je často opisovaná ako dievča z rokov 70-tych snívajúce o tom, že je flapper tanečnicou z rokov 20-tych. Šamanský názov je daný hlavnej postave albumu vďaka skúsenostiam, ktorými prešla. Istým spôsobom vystihuje jej ducha a  znamená niečo ako „láska a vôľa“, alebo – kombinovaná energia lásky.

Svet, ktorý Mounaki obýva, pozostáva z dusného prostredia na predmestí, so všetkými svojimi obmedzeniami, ktoré sú navzájom prepojené. Prenikajúca hrozba anonymity v meste vedie k hľadaniu pokoja v prírode. Tento spôsob práce umožnil členom My Baby byť v skladaní  piesní veľmi rozmanitý. Sen o svete labyrintu v ktorom hlavná postava prechádza rôznymi časovými obdobiami im umožnil, aby sa hudobne mohli ponoriť do jazzu a ragtimu dvadsiatych rokov, amerického pesničkárstva tridsiatych rokov, alebo filmových melódií talianskeho neorealizmu  štyridsiatych rokov minulého storočia.

Ako bude hudba My Baby pôsobiť na živo si môžete vychutnať 13.12. 20018 v Bratislavskom klube MMC a dovtedy vás ňou zahrejeme v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press skupiny)