NA COLOURS OF OSTRAVA VYSTÚPIA AJ N.E.R.D

Colours Of Ostrava 2018Na českom festivale Colours of Ostrava vystúpi aj americká formácia N.E.R.D. „Kapela N.E.R.D vystúpi v Českej republike po prvý raz a rozšíri tak zoznam tohtoročných premiér, ktorý zahŕňa aj Jessie J, Grace Jones, London Grammar, Ziggy Marleyho alebo Calexico,“ uviedla riaditeľka festivalu Zlata Holušová.

Okrem slávneho tria organizátori predstavili aj ďalších nováčikov v programe festivalu, medzi ktorými sú napríklad Kygo, Nathaniel Rateliff & The Night Sweats, Jacob Banks alebo Lucky Chops. „Program sme sa snažili zostaviť tak, aby kombinoval kvalitné celosvetovo známe mená s obrovským výberom skutočných hudobných perál považovaných v zahraničí za zásadné hudobné udalosti súčasnosti,“ dodala Holušová.

Africkú hudbu prídu prezentovať Dobet Gnahoré, Cheikh Lô, Trio Da Kali, Oumou Sangaré, Daara J Family, Seckou Keita či Omar Sosa. Na Fresh stagei vystúpia interpreti, ktorých mená možno ešte neprenikli do širokého povedomia, ale ktoré aj napriek tomu ponúkajú skvelé hudobné zážitky. Patria medzi nich Algiers, Alice Merton, Yellow Days, Declan McKenna, Black Pistol Fire, Lilly Among Clouds, Jeremy Loops, Nick Mulvey a Morgane Ji.

V hale Gong sa predstavia Alireza Ghorbani, Martin Craft či Kafka Band, ktorý predstaví hudobnú adaptáciu románu Amerika (1927) Franza Kafku. „Amerika je román o americkom sne naruby,“ povedal spisovateľ Jaroslav Rudiš, ktorý v Kafka Bande spieva a recituje. Spolu s režisérom Alexandrom Riemenschneiderom a kapelou adaptoval knihu pre divadlo v nemeckých Brémach. Zvuk kapely v novom projekte je podľa gitaristu skupiny Dušana Neuwertha „chladnejší, strojovejší“. „Väčší priestor majú syntetizátory, ale taktiež vocodery a elektronické bicie,“ dodal.

V rámci festivalu sa opäť uskutoční aj medzinárodné diskusné fórum Meltingpot, ktoré na ôsmich scénach ponúkne 150 rečníkov z viac ako 25 krajín sveta a z rôznych oblastí spoločenského života. Prvými potvrdenými menami sú napríklad britská mierová aktivistka Scilla Elworthy, nemecký lekár, terapeut a známy propagátor celostnej medicíny Ruediger Dahlke, či Francúz Bruno Marion, ktorý poradí ako využiť teóriu chaosu v praktickom živote a prísť k úspechu vo svete plnom neistôt. Britský fyzik Geoffrey West vďaka svojej prelomovej vedeckej teórii vysvetlí, že poriadok v mestách či firmách sa prekvapivo riadi rovnakými zákonitosťami ako všetky živé organizmy na Zemi. Prídu aj spisovateľ John Perkins, teoretický kvantový fyzik Amit Goswami, spisovateľ Jáchym Topol alebo popularizátor vedy Václav Cílek.

Ako bonus tento rok Meltingpot uvedie nový projekt Voices of Meltingpot – unikátne filmové rozhovory s vybranými rečníkmi tohto fóra. Rozhovory vznikli pod taktovkou skúseného režiséra Robina Kašpaříka.

Podujatie Colours of Ostrava sa bude konať od 18. do 21. júla v industriálnom areáli Dolních Vítkovic v Ostrave. Medzi doteraz potvrdených účinkujúcich patria okrem spomínaných aj Joss Stone, George Ezra, Paul Kalkbrenner, Cigarettes After Sex, Kaleo, Future Islands, Beth Ditto, Mura Masa, Aurora, Seasick Steve, GusGus, Jon Hopkins Live, HVOB, Slaves či Lewis Capaldi.

Zdroj článku: Sita


N.E.R.D.N.E.R.D založil Pharell Williams so spolužiakom Chadom v roku 1999, kedy sa k nim pridal Shay Haley. A zatiaľ čo pod hlavičkou produkčného dua The Neptunes skladali jeden hit za druhým, s N.E.R.D to tiahli k ďaleko zložitejšej, alternatívnej hudbe. Spolupracovali napríklad s Kanye Westom, Linkin Park alebo Gorillaz. Do roku 2010 vydali štyri albumy. Prebudenie N.E.R.D po sedemročnej hybernácii vyvolala americká politická realita, stúpajúce rasove násilie a potreba sa k tomu vyjadriť. Aktuálny album No One Ever Really Dies je považovaný za najlepšie dielo N.E.R.D nielen preto ako nekompromisne znie po zvukovej a textovej stránke, ale prekvapivo aj hosťami. “Toto nie je hudba, toto je hnutie,” konštatoval Pharell Williams, ktorý sa okrem hudby venuje móde, designu, multimediálnemu projektu i am OTHER a značke Billionaire Boys Club. Produkoval veľké množstvo úspešných nahrávok, predal viac ako milión albumov, získal jedenásť cien Grammy (a desiatky nominácii) a niekoľkokrát bol nominovaný na filmového Oscara. Napísal hity pre Daft Punk, Jay-Z, Britney Spears, Justina Timberlaka, Snoop Dogga a ďalších. Od roku 2014 mu patrí hviezda na hollywoodskom Chodníku slávy.

 

 

KygoKygo je nórsky producent, DJ a skladateľ, ktorý sa stal jednou z najrýchlejšie rastúcich hviezd súčasnej globálnej hudby. Vďaka skladbám Firestone (feat. Conrad Sewell) a Stole The Show (feat. Parson James), ktoré dosiahli v šestnástich krajinách na zlaté a platinové ocenenia, sa pýši najkratším časom, v ktorom na Spotify dosiahol jednu miliardu prehratí. S dvoma albumami bodoval na popredných miestach v hitparádach viacerých krajín.

Zdenko Hanout (Foto: N.E.R.D. Press, Johannes Lovun)