NACIÓN EKEKO VÁS POZÝVA NA HUDOBNÝ VÝLET PO LATINSKEJ AMERIKE

Nación Ekeko - Caminos (Nación Ekeko, 2019)

Nación Ekeko je sólový projekt argentínskeho hudobného producenta Diega Péreza, ktorý je zároveň aj členom skupiny Tonolec.

Nación Ekoko - Caminos

Diego Perez pôsobí na hudobnej scéne od roku 2000. Po prvom albume La danza z roku 2017 nedávno vydal druhý titul „Caminos“, na ktorý sme natrafili úplnou náhodou. Zaujal nás natoľko, že ho nemôžeme v našom vysielaní obísť.

Názov Nación Ekeko by sa dal preložiť ako národ Ekeko. Ekeko je bohom hojnosti a prosperity historického bolívijského mesta Tiwanakan, z ktorého sa zachovali len ruiny. V mytológii andských obyvateľov mal dôležité postavenie a na jeho oslavu sa dodnes koná v La Paz koncom januára festival s názvom Alasitas. Diego Perez rád cestuje k pôvodným komunitám Južnej Ameriky a je v priamom spojení s miestnymi hudobníkmi a básnikmi. Cestoval aj po Číne a Európe, odkiaľ načerpal ďalšie hudobné inšpirácie. Jeho hudba v mnohom pripomína tvorbu hudobného projektu Chancha Via Circuito.  

Nación Ekoko

Album Caminos obsahuje desať rôznorodých piesní. Jeho hudba i texty nepoznajú hranice, počuť v nej elektronické zvuky citlivo skombinované s príbehmi a melódiami predkov.

Jednotlivé nahrávky zvádzajú k tancu a vychádzajú z  hudobných štýlov ako kumbia, dub a house. Počuť v nich šamanské hlasy, staré hudobné nástroje i nové technológie. Akoby nás viedli k harmónii so Zemou a pozývali k oslave tanca a rytmu.  Živé vystúpenia Nación Ekeko sú charakteristické živelnou interakciou medzi elektronickými nástrojmi a perkusiami. Spájajú andské, latinsko-americké a africké zvuky so súčasnými tanečnými štýlmi. Pestrá zvuková paleta a vizuálna koncepcia je transformovaná do skutočných zmyslových zážitkov.

Nación Ekeko na albume Caminos ponúka silný harmonický zážitok. Aspoň na nejaký čas budeme radi jeho súčasťou.

Róbert Gregor (foto: Cortesia Prensa)