NATALIA DOCO A POSVÄTNÉ TÉMY

Natalia Doco tvorí hudbu, akú v našich končinách počuť iba zriedkavo. Nedávno jej vyšiel tretí album s názvom „La Segrada“, ktorý je o spiritualite a sebaprijatí.


Argentínska speváčka Natalia Doco sa venuje hudbe a spievaniu od detstva. Po strednej škole začala kariéru profesionálnej speváčky popri štúdiu na Vysokej škole múzických umení v Buenos Aires. V tom čase totiž spievala vo svojej prvej skupine s názvom Sonika, ktorá sa po pár rokoch rozpadla. Popri hudbe študovala tiež herectvo.

Vkusné popové nahrávky ponúkol už jej prvý album s názvom „Mucho Chino“ z roku 2014. Nechýbal im šarm, elegancia a jednotlivé skladby boli premiešané hudobnými štýlmi ako reggae, chanson, gipsy swing, valčík, blues, či lounge music. Tento album produkoval Jacques Ehrhart, aranžér niektorých albumov speváčok Mayra Andrade a Camille, ako i slávneho albumu „Chambre Avec Vue“ francúzskeho jazzového speváka Henriho Salvadora.

Natalia niekoľko rokov žije v blízkosti Paríža, kde sa francúzština stala jej najpoužívanejším jazykom. Jej životným partnerom je Florian Delavega, člen dua Fréro Delavega. Pred piatimi rokmi sa im narodilo prvé dieťa, čo spôsobilo umeleckú prestávku.


Novinka „La Segrada“ nadväzuje na album „El Buen Gualicho“ z roku 2017. Natalia sa na nej vrátila výlučne k španielskym textom a na otázku ako vníma svoj návrat na scénu odpovedala: „Som veľmi rada, pretože mi hudba veľmi chýbala. Pred piatimi rokmi som mala veľké obavy z vydania ďalšej nahrávky. Teraz som si ale uvedomila, že je všetko v poriadku. Som v takom štádiu života, že ma baví zábava.“

Posvätné témy

„Môj spôsob vyjadrenia o posvätných ženách je náročný“, hovorí Natalia. „Predtým, ako som sa stala matkou, som sa presťahovala do lesa. Keď sa mi narodil syn zistila som, že žijem život, ktorý by chcela žiť každá normálna žena. Chcem byť dobrou manželkou a dobrou matkou oddanou svojej rodine, keď som sa ale ocitla v tomto obetavom stave, začala som byť nešťastná, pretože som zabudla na to, kto som ja a na cestu k vlastnému šťastiu. Odpovede som hľadala v mnohých veciach vrátane náboženstva. Vždy som milovala spojenie medzi hudbou a samotným Bohom. V tejto súvislosti som tiež zažila prvé traumy, pretože ako žene mi doma nedovolili spievať v kostole.“

Napriek náročným témam hodnotíme nové nahrávky kladne. Medzi najvýraznejšie z nich patria obe skladby, ku ktorým bol natočený videoklip, podobne ako titulná pieseň.

NMR (foto: press Natalia Doco)