NEHA! VOLÁ PO ODHALENÍ TOHO NAJZRANITEĽNEJŠIEHO

Ženské vokálne sexteto Neha! zverejnilo odvážny videoklip k piesni „Mi Dimandas“ zobrazujúci potrebu blízkosti, hodnoty zraniteľnosti, sebalásky a intimity.


Skupinu Neha! ste už mali možnosť spoznať vďaka ukrajinským pesničkám, s ktorými vystúpila na viacerých benefičných koncertoch na podporu Ukrajiny. V ich repertoári sa nachádzajú tiež piesne pochádzajúce z viacerých oblastí Európy. Skladba „Mi Dimandas“ má text v dnes už takmer zabudnutom jazyku sefardských židov zvanom ladino. V preklade znamená „Žiadam“. Členky skupiny ju opisujú ako oslavnú pieseň tela.

„Mi Dimandas je pre mňa piesňou, ktorá v dnešnom patriarchálnom, či fundamentalistickom kontexte poukazuje na dôveru v silné ženské rozhodnutia a oslavuje telo bez obmedzenia jeho prejavu,“ hovorí speváčka Denisa Parobeková.

„Telo nesie celý príbeh našich životov ako jeden veľký fyzický odliatok všetkého, čo sme prežili,“ dodáva Sára Halíková, ďalšia z členiek kapely.

Tvorcovia videoklipu, ktorými okrem kameramanov Michala Koštenského a Sabiny Schlosserovej boli aj samotné speváčky, hovoria o nápade natáčať vo vode ako o skvelej príležitosti zobraziť odhalené ženské telá inak než sexuálne zobrazujúcim spôsobom.

„Telo nie je len nástroj, je to môj chrám,“ hovorí Kristína Kikon Kluvánek. „Všetko, čo prežívam, sa odohráva cez telo. Od začiatku do konca života je mojím domovom. V novej skladbe sa spieva o našich potrebách. O tom, že je dôležité vedieť, čo potrebujem, stáť si za tým, a vedieť si to dať. A keď si význam piesne vztiahnem k telu, cítim k nemu úctu a cítim v ňom priestrannosť. Dovoľujem si venovať si skutočnú starostlivosť o tento dom, o toto telo,“ dopĺňa Kikon.

Novinka je prvou zverejnenou piesňou z pripravovaného albumu, ktorý vyjde pod hlavičkou vydavateľstva Hlava XXII

Album aj samotnú pieseň produkoval slovenský producent a skladateľ Tono Popovič. Zborové aranžmány umelecky viedla dirigentka Bohdana Ljashko. Ambientný zvukový podklad k piesni vytvorila Kikon Kluvánek, členka sexteta; terénne záznamy, ktoré sú v ňom použité, nahral a spracoval Lukáš Bulko z projektu Alapastel. Na nahrávaní a spracovaní zvuku spolupracoval Igor Baar.

Vokálna skupina Neha! vznikla v roku 2020. Pozostáva zo šiestich hudobníčok, ktoré spojila láska k viachlasnému spevu a spoločný pohľad na svet.

„Nechceme byť len hudobnou skupinou. Spojila nás aj potreba odovzdať tomuto svetu náš pohľad na život. Je to niečo ako aktivizmus, ale s tým, že my prinášame do sveta viac nehy,“ hovorí zakladateľka skupiny Zuzana Žiaková. Z tejto myšlienky vznikol aj názov kapely – Neha!, ktorý sa píše s výkričníkom.

„Neha s výkričníkom pre nás znamená nutnosť prinášať do tohto sveta viac nehy, porozumenia a blízkosti. Vnímame, že tieto hodnoty tomuto svetu momentálne veľmi chýbajú. Všetkým by nám prospelo, keby sme si boli bližší a menej sa navzájom súdili na základe zdanlivých a povrchných odlišností – v názoroch, vo výzore, či v sociálno-ekonomickom statuse. Výkričník reprezentuje našu odhodlanosť zmeniť svet – nehou“, dodáva Zuzana Žiaková.

Belinda Rašnerová, Neha! a NMR (foto: press)