SHANNON & THE CLAMS SA VYROVNÁVAJÚ SO ŽIVOTNÝMI ETAPAMI

Shannon And The Clams - Year Of The Spider (Easy Eye Sound, 2021)

Americká skupina Shannon And The Clams sa na svojom šiestom albume „Year Of The Spider“ vyrovnáva s rôznymi krízami. Ich nové piesne majú povzbudzujúce posolstvo a očakávaný retro-rockový nádych.

Už samotné výtvarné stvárnenie prednej strany obalu albumu „Year Of The Spider“ naznačuje, že jeho hudobný obsah nás nezavedie na koľaj prefabrikovanej komerčnej hudby týchto dní. Odbočuje z nej do minulosti k štýlu doo-wop, ktorý vznikal v afroamerických komunitách na východnom pobreží USA, v štyridsiatych rokoch minulého storočia. Najväčšiu popularitu dosiahol v 50. a 60. rokoch. Neskôr bol podľa odvekej zákonitosti príslovia „každý chvíľku ťahá pílku“ vytlačený do úzadia. Shannon And The Clams ho oživujú v ich hudbe.

Niektorí publicisti hudbu skupiny Shannon And The Clams označujú slovom retro, no toto označenie nie je úplne objektívne.

Starý doo-wop znie len jej vokálna časť (aj to len približne) prezentovaná spevom dvoch hlavných osobností skupiny – korpulentnejšou dámou, basovou gitaristkou, speváčkou Shannon Shaw a gitaristom, spevákom Cody Blanchardom. Študovali na „Kalifornskej vysokej škole umenia“ – Shannon ilustráciu, Cody literatúru a ich bubeník Ian Amberson kresbu a maľbu.

„Nemôžem uveriť, že hráme hudbu a zarábame tým peniaze“ – vyhlásila Shannon. Popri štýle doo-wop počuť v ich tvorbe aj garážový punk rock, surf rock, instrumental rock (The Tornados, The Spotnicks), new wave, psychedelic pop, girl group, Brill Building sound. Celkovo pôsobí garážovo, no nie diletantsky alebo primitívne.

Vo väčšine piesní nového albumu sa prejavuje jemne ironický humor a bláznivý podtón, veľké spevácke oduševnenie, zmysel pre vytváranie atmosféry éry „sixties“ a čo je najpodstatnejšie, prinajmenšom polovici z nich nechýbajú chytľavé melódie.

Album „Year Of The Spider“ bol nahraný, za podpory Dana Auerbacha z The Black Keys, tesne pred začiatkom pandémie. Po jeho dokončení mesto Nashville zasiahla ničivá séria tornád a krátko potom sa svet uzavrel kvôli pandémii.

Nové nahrávky sú vyzbrojené oživením štýlov rockabilly/doo-wop/soul a sú inšpirované najmä šesťdesiatymi rokmi. Shannon Shaw začiatkom tohto roka prezradila, že mnohé skladby na albume boli v skutočnosti napísané počas stresových situácií, popri starostlivosti o otca, hrozbe lesných požiarov a stále prítomného hororového filmu „Peeping Tom“ v jej bytovom komplexe.

Ako potom v takej ťažkej dobe vznikol bezstarostný album, akým je „Year of The Spider“?

To je tajomstvo skupiny, ale destilácia všetkých uvedených zážitkov sa premietla do tohto jedinečne živého albumu.

NMR (foto: Kristin Cofer)