NEMANJA – KOZMICKÉ DISKO INŠPIROVANÉ TIBETSKOU KNIHOU MŔTVYCH

Nemanja - Cosmic Disco (Yem, 2020)

Nemanja je chorvátska skupina pochádzajúca z mesta Pula. Na debut „Tarot Funk“ (2019) v týchto dňoch nadväzuje svojim druhým albumom „Cosmic Disco“, ktorý bol inšpirovaný starobylou „tibetskou knihou mŕtvych“ a hudobnými štýlmi ako thajský funk, italo disco, kumbia, dub či afrobeat.

Za piesňami kapely Nemanja stojí najmä Luka Šipetić, skladateľ a hudobník pôsobiaci tiež v skupinách NLV a Para Lele. Jeho tvorba spojená s kapelou Nemanja bola už prezentovaná v rôznych rádiových programoch v USA, Kanade, Turecku, na Cypre, v Japonsku, Brazílii, Mexiku, Francúzsku, Nemecku, Rusku, Talianskou, Austrálii i v Španielsku. Bola tiež uvedená v programe Bandcamp Weekly, ktorý propaguje nové hudobné talenty na internetovej stránke Bandcamp.

Album „Cosmic Disco“ bol napísaný ako hudobná odpoveď na Knihu mŕtvych.

Kniha a album sa vzájomne dopĺňajú. Popisujú interval medzi smrťou a ďalším znovuzrodením. Keďže táto skúsenosť môže byť desivá, deväť piesní albumu sú oslavou života, krásy a radosti, ktorú by sme mali objaviť v ďalšom živote. Jednotlivé nahrávky boli inšpirované hudbou zo šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov minulého storočia a to z krajín, ktoré boli v pop kánonoch západných krajín nespravodlivo ignorované: Ghana, Nigéria, Lagos, Thajsko, Turecko, Libanon, Kambodža, Peru.

Album neodpovedá na otázky týkajúce sa smrti, iba sprostredkúva to, čo si Nemanja pamätá.

Nemanja dúfa, že si budete aj vy počas počúvania pamätať svoj prechod – čas duchovnej zmeny a premeny. Možno aj vy ste „predtým“ zomreli a veľakrát ste sa vrátili. Mali by ste si to pamätať.

Album sleduje tri bardo (medzistavy) intervaly.

Chikhai bardo, v ktorom človek vidí realitu v jeho najjasnejšej podobe, Chonyid bardo, ktorý predstavuje zážitok z vízií, zatiaľ čo posledný Sidpa bardo predstavuje karmicky vyvolané halucinácie, ktoré nakoniec vedú k znovuzrodeniu.

Ak sa vám z nejakého dôvodu nedarí nájsť význam týchto slov, treba sa do nahrávok skupiny Nemanja jednoducho započúvať a vaša myseľ ich bude nasledovať. Prajeme Vám všetkým príjemnú cestu!

Róbert Gregor (foto: press Nemanja)