NESTARNÚCI ŠARM DUA YELLO NA NOVINKE POINT

Yello - Point (Universal, 2020)

Vydanie albumovej novinky „Point“ švajčiarskeho dua Yello posunula koronakríza na koniec leta. Odmenou za čakanie je dvanásť piesní, ktoré ich fanúšikov nesklamú.


Od prvých nahrávok Yello uplynulo viac ako 40 rokov, pričom počas celej existencie si zachovalo duo svoj špecifický rukopis. Jeho piesne sa dajú väčšinou rozpoznať od prvých taktov a je potešiteľné, že aktivita tandemu Dieter Meier a Boris Blank nepoľavila ani v súčasnosti.

Nový album „Point“ znie ako Yello, ktoré sme poznali v minulosti.

Prejav 75-ročného speváka Dietera Meiera čas takmer vôbec neovplyvnil. Album „Point“ sa začína jeho rytmickým bublaním v piesni „Waba Duba“, ktorá pripomína hity ako „The Race“ z roku 1988 a „Jungle Bill“ z roku 1991.

Nemenia sa ani texty, čo najlepšie vystihuje tajomné rozprávanie o zmiznutí Petra Stronga v skladbe „The Vanishing Of Peter Strong“. V piesni „Big Boy’s Blues“ počuť i intenzívnejšie kvílenie elektrickej gitary pripomínajúce ranú tvorbu Yello zo začiatku osemdesiatych rokov.


Tradičné hudobné postupy dua gradujú inštrumentálkou „Rush for Joe“, ktorá je akoby vystrihnutá zo sveta filmov Jamesa Bonda. K záveru albumu počuť i prekvapivú, sviežu exotiku v skladbe „Sirene Singing“, ktorú naspievala mladá čínsko-britská speváčka Fifi Rong (v minulosti sme ju už mohli počuť po boku Trickyho, alebo producenta menom Phaeleh).

Yello ostávajú elektronickí hudobní dadaisti, surrealisti, impresionisti – so zmyslom pre humor. Albumom „Point“ potvrdili, že sú stále sami sebou, čo je v dnešnej dobe veľmi vzácne. Preto vám ho radi predstavíme aj v našom vysielaní.

Róbert Gregor (foto: press Yello)