NEW ORDER ROBIA ZASE NOVÝ PORIADOK

new-order_music-completeNew Order – Music Complete ( Mute 2015 )

Počas štyroch dekád pôsobenia New Order na hudobnej scéne, prešla táto skupina z Manchestru viacerými pozitívami i negatívami, ktorými niekedy prechádzajú hudobníci počas dlhej kariéry.

Spoznala triumf, tragédie, konflikty, zúfalstvo. Napriek tomu má skalných fanúšikov, ktorí nezabudli, že určovala jeden z trendov hudby eighties a dokázala ho aj úspešne rozvíjať . V posledných rokoch ju poznamenal odchod kultového basgitaristu Petra Hooka. (V súčasnosti ho nahradil Tom Chapman). Napriek tomu sa zdá, že je  skupina v dobrej forme a dokázala sa s touto stratou  vyrovnať.

Najnovší album New Order „Music Complete“ pôsobí vyrovnaným dojmom.

Obsahuje dobré pesničky s detailne premyslenými aranžmánmi. Album otvára pilotný singel „Restless“, nadväzujúci na „gitarovú“ minulosť skupiny. Zvuk nasledujúcej piesne „Singularity“  naznačuje vytýčený smer hudobného štýlu albumovej novinky. Produkoval ju Tom Rowland, čím získala nádych „soundu“ dua Chemical Brothers.

V piesni „Plastic“ dominuje už takmer výlučne zvuk analógových syntetizátorov.  Skupina sa ňou ako keby vrátila do obdobia albumu „Technique“ (1989), ktorý bol ovplyvnený hudbou nemeckej skupiny Kraftwerk.  Potvrdzujú to napríklad aj piesne Unlearn This Hatred, The Game, alebo aj ďalšie skladby, ktoré sú typickou kombináciou zvukov gitár a analógových syntetizátorov.

New Order

Celkový kolorit albumu pomohlo dotvoriť niekoľko hostí.

Skladbu „Stray Dog“ obohatil chrapľavý hlas Iggyho  Popa a v niektorých piesňach v pozadí počuť  hlas speváčky La Roux.  Záverečnú pieseň Superheated naspieval Brandon Flowers – niekdajší spevák skupiny The Killers.

„Music Complete“ možno nie je dokonalým albumom, ale nepochybne je dôstojným návratom skupiny New Order na scénu. Bernard Sumner a spol. dokázali, že majú svojim fanúšikom čo povedať aj svojim desiatym štúdiovým albumom.

Róbert Gregor (foto: press New Order)