NEŽNÍ WILD BEASTS NAHRALI ALBUM O MASKULINITE

Wild Beasts – Boy KingWild Beasts – Boy King (Domino Recording 2016)

Štvorica Wild Beasts vždy akosi vybočovala z ustáleného trendu typických zostáv britskej scény. Na štyroch doterajších albumoch priniesla poslucháčom hĺbavé a snivé skladby, ktorých základom síce boli gitary, ale rovnocennou súčasťou väčšiny z nich bol aj kvílivý a podmanivý falzet speváka Haydena Thorpa. Hudobní kritici vďaka tomu kapelu označovali nielen obligátnou škatuľkou indie rock, ale aj dream pop či art rock. Wild Beasts vydávajú aktuálne svoj piaty štúdiový album Boy King, ktorý podľa slov ich frontmana Haydena Thorpe reflektuje na maskulinitu v rockových kapelách a vo svete všeobecne. Skupina sa takto po svojom vyrovnáva s agresívnou známkou mužnosti. O piesňach na albume hovorí, že sú aj o sexualite, no nie prvoplánovo. Skladba s názvom Get My Bang napriek názvu nie je o sexe, ale o americkom konzumnom spôsobe života. Mimochodom, Amerika…

Produkciu albumu Wild Beasts tentoraz zverili do rúk producenta Johna Congletona (St. Vincent, The Walkmen, Modest Mouse a desiatky ďalších renomovaných kapiel a muzikantov). „Začali sme znova robiť hudbu so slobodou a ľahkosťou tínedžerov a gitara spolu so skreslujúcim pedálom sa pre nás znovu stali zbraňou proti dospelosti,“ vraví Hayden pre magazín Independent a zároveň dodáva (slovami, ktoré radšej nahradíme eufemizmom), že byť súčasťou kapely je to najväčšie popretie dospelosti a zodpovednosti.

Boy King je konceptuálny album a jednotlivé piesne tvoria jednoliaty celok, z ktorého sa nedá jednoznačne vybrať niekoľko kľúčových skladieb. Je tu desať trackov, ktoré zjednocuje téma. Záver patrí 20-minútovému bonusu Boy King Trash.  Zo „štandardných“ pesničiek vybočuje skladba He The Colossus s hutnými basovými linkami, kým napríklad úvodná Big Cat, ktorú hrávame aj v dennom vysielaní, je pesnička s charakteristickými znakmi tejto kapely. Celý konceptuálny album si teda najlepšie vychutnáte sami s dôrazom na niekoľkonásobné vypočutie. Napriek jeho jednoliatosti si dnes večer budete môcť vypočuť päť ukážok. Pridáme ale aj niekoľko starších skladieb.

Matej Lauko