NOMINÁCIE NA CENY ANDĚL COCA-COLA 2022 OVLÁDOL MIRO ŽBIRKA

Česká hudobná akadémia druhým kolom hlasovania rozhodla o tohtoročných nomináciách na Ceny Anděl Coca-Cola 2022. Ceremoniál, počas ktorého poputuje celkom pätnásť ikonických sošiek „Anjelov“ k svojim novým majiteľom, sa uskutoční v sobotu 15. apríla v priestoroch pražského Výstaviska.


Dnes štartuje tretie kolo hlasovania Českej hudobnej akadémie, ktorá svojimi hlasmi rozhodne o víťazoch Cien Anděl Coca-Cola 2022. Vyberať bude z troch kandidátov nominovaných v štrnástich kategóriách. Výnimku tvorí Sieň slávy, o ktorej víťazovi rozhodla akadémia už v prvom kole hlasovania. Favoritom tohtoročných „Anjelov“ je s ohľadom na počet nominácií Miro Žbirka. Ten so svojou platňou „Poslední veci“ figuruje v kategóriách Album, Sólový interpret a Slovenský album. Pieseň „Nie si sám“, v ktorej spieva aj jeho syn David Žbirka, ktorý album produkoval, sa môže stať Skladbou roka.

V najsledovanejšej kategórii Album má šancu uspieť okrem Mira Žbirku aj spevák 7krát3 s doskou II a kapela Vypísaná Fixa so svojimi „Kusy radosti“. Ako 7krát3 tak Vypísaná Fixa sa môžu v tomto roku stať držiteľmi hneď troch anjelských sošiek. Spevák 7krát3 je ďalej nominovaný v kategóriách Sólový interpret a Videoklip, Vypísaná Fixa potom ako Skupina roka a v kategórii Rock. Akadémiu oslovila aj speváčka Pam Rabbit so svojou prvotinou „Mom, I’m Lost“, vďaka ktorej si „Anjela“ môže odniesť za Sólovú interpretku a Objav.

Rovnako ako v posledných rokoch bude súčasťou Cien Anděl multižánrová cena popularity a Cena fanúšikov, ktorú vyhlasuje titulárny partner Anjelov.

O víťazovi, ktorého spoločnosť Coca-Cola podporí čiastkou sto tisíc korún, bude môcť rozhodovať verejnosť prostredníctvom online hlasovania na webe Cen Anděl od polovice marca. „Po Mirai, Viktorovi Sheenovi a Smackovi budeme v napätí očakávať, kto u hudobných fanúšikov zvíťazí tentoraz. Sme radi, že môžeme aj týmto spôsobom podporovať talenty a hudobné projekty a vtiahnuť do hlasovania aj verejnosť,“ dopĺňa Veronika Nemcová, riaditeľka komunikácie a vonkajších vzťahov spoločnosti Coca-Cola SR. Hlavným mediálnym partnerom ročníka je Európa 2, ktorá v rámci spolupráce už tradične venuje výhercovi kategórie Objav čiastku pol milióna korún na programovú a digitálnu kampaň. „Veľmi nás teší každá podpora, ktorej sa od našich partnerov dostáva Anjelom ako ocenenie aj tým konkrétnym, samotným laureátom. Vážime si ich iniciatívy a rolu hudobných mecenášov, ktorých sa v rámci cien, aj mimo nich, ujali,“ dopĺňa producentka Lucka Hájková. Ďalšími partnermi ročníka sú Intergram a OSA.

Ceny Anděl 2022

„Celkovo hlasovalo viac ako 440 akademikov, odborníkov z hudobnej brandže,“ uvádza Petra Žikovská, riaditeľka Českej národnej skupiny Medzinárodnej federácie hudobného priemyslu (ČNS IFPI), ktorá ceny vyhlasuje. Kto ocenenie v celkom pätnástich „anjelských kategóriách“ nakoniec získa, sa rozhodne tretím kolom hlasovania Českej hudobnej akadémie. Slávnostné odovzdávanie Cien Anjel Coca-Cola 2022 prebehne v polovici apríla a jeho súčasťou bude už tradične množstvo hudobných vystúpení.

„Snažíme sa vnímať vývoj hudby v celej jej šírke a sprostredkovávať hosťom v sále aj divákom pri televíznych obrazovkách komplexný zážitok. Aj tento rok pripravujeme originálnu scénu a pre každé vystúpenie špeciálny vizuálny support, ktorý podporí výnimočnosť vystupujúcich interpretov aj celého večera,“ dodáva Lucka Hájková a sľubuje oznámenie prvých mien, ktorí na odovzdávanie naživo vystúpia, v polovici marca.

Ceny Anděl udeľuje každoročne od roku 1991 hudobná akadémia. Od roku 1995 sa realizujú pod záštitou ČNS IFPI a od roku 1997 ich symbolizuje soška „Anjela“ sa predávajú od sochára Jaroslava Rónu. Usporiadateľom je od roku 2017 spoločnosť LUFF PRODUCTION. Tridsaťdva ročník Cien Anjel Coca-Cola 2022 odvysiela 15.4.2023 v priamom prenose ČT1.


NOMINÁCIE

Album

7krát3 – II
Vypsaná Fixa – Kusy radosti
Miro Žbirka – Posledné veci

Skladba

Ewa Farna – Verze 02
Mirai – Vedle tebe usínám
Miro Žbirka – Nejsi sám (feat. David Žbirka)

Skupina

Prago Union – Příduhned
Vltava – Spass muss immer sein
Vypsaná Fixa – Kusy radosti

Sólová interpretka

Lenny – Heartbreak Culture
Pam Rabbit – Mom, I‘m Lost
Radůza – Nebe je odemčené

Sólový interpret

7krát3 – II
Dan Bárta – Jedním dechem
Miro Žbirka – Posledné veci

Objav

Calin – Popstar
Pam Rabbit – Mom, I’m Lost
Rozálie – Korzetiér

Videoklip

7krát3 – Vojín Ryan (režie V. Jelšíková)
Lazer Viking – Yr Body (režie J. Walker)
Tata Bojs – Holka z plakátu (režie D. Mencl)

Alternatíva a elektronika

Kalle – Under the Black Moss
Tamara – Anderson
Anna Vaverková – Roztomilá Holka

Folk

Vladimír Javorský – Ještě je
Robert Křesťan & Druhá tráva – Díl druhý
My3.avi – Realita sen

Jazz

Štěpánka Balcarová – Štěstí
Jaromír Honzák – Twenties
Vertigo – Nic

Klasika

Hana Blažíková, Collegium Marianum – Michna: Česká mariánská muzika – Lilium mezi trním
Pavel Haas Quartet, B. Giltburg, P. Nikl – Johannes Brahms: Kvintety op. 34 & 111
SOČR, Marko Ivanović – Miloslav Kabeláč: Mysterium času

Rap

58G – City Park
Rest & DJ Wich – Tlak
Robin Zoot – Make Sudety Great Again

Rock

Insania – GRRRotesky
The Atavists – Prettier Than You
Vypsaná Fixa – Kusy radosti

Slovenský album

Korben Dallas – Deti rýb
Richard Müller – Čierna labuť, biela vrana
Miro Žbirka – Posledné veci

Nikol Klevcovová a NMR (foto: Zbyněk Surovec)