DVANÁSTY ROČNÍK HUDOBNÝCH CIEN VINYLA OZNÁMIL SVOJE NOMINÁCIE

Na český album roku ašpirujú tituly, ktoré nahrali Anki, Orient, Tamara a Tomáš Niesner.


Nahrávky česko-vietnamského rapera Ankiho, gitaristu Tomáša Niesnera, skupín Orient a Tamara nominovala porota hudobných cien Vinyla v kategórii „Deska roka“. Štyria nominovaní sú vďaka rovnakému počtu hlasov aj v ďalších dvoch kategóriách.

Na ocenenie v kategórii Objav roka ašpirujú pesničkárka Anna Vaverková, rapové duo Lobbyboy&saab900turbo, digitálny pesničkár a skladateľ Mat213 a elektronický producent Tokyo Drift.

Na cenu Čin roka boli nominovaní kolektív Future Jiskří, festivaly Pop Messe, Transforma a vydavateľstvo Unizone za charitatívnu kompiláciu „4UA“.

Slávnostné odovzdávanie cien Vinyla sa uskutoční 22. februára 2023 v pražskom Lucerna Music Bare, kde vystúpia štyria Anna Vaverková, Lobbyboy&saab900turbo, Tamara a Mat213.

NOMINÁCIE 2022

ALBUM ROKU
Anki – No More Drama
Orient – Redwood
Tamara – Anderson
Tomáš Niesner – Bečvou

OBJAV ROKU
Anna Vaverková
Lobbyboy&saab900turbo
Mat213
Tokyo Drift

POČIN ROKU
Aktivity Future Jiskří
Kompilace 4UA (Unizone)
Festival Pop Messe
Festival Transforma


Album „No More Drama“ je oslavou rapového sna o vzostupe.

Raper Anki na seba prvýkrát upozornil v roku 2020 nahrávkou „Saigon Stories“ s vietnamskou tematikou. Opísal na nej tiež svoje nekonečné vnútorné boje súvisiace s neschopnosťou sa úplne zaradiť.

Tomáš Vondra a Lukáš Polák, ktorí tvoria autorské jadro skupiny Orient (objavenej v roku 2017), sa na svojom druhom albume „Redwood“ vydali v ústrety členitým artrockovým experimentom.

Indierocková pätica Tamara na svojom ľahšom debute „Anderson“ zachytáva krásu každodenného života.

Gitarista Tomáš Niesner, spájaný s americkým primitivizmom, vo svojich improvizáciách sprevádzaných syntetizátormi alebo terénnymi nahrávkami odkazuje na krajinu svojho detstva postihnutú environmentálnou katastrofou.

„Každý z nominovaných albumov je žánrovo odlišný a vychádza z rôznych východísk tvorcov. Prvá česká rapová nahrávka Ankiho Trana sleduje jeho vlastný dramatický príbeh prisťahovalca, zatiaľ čo zvukový denník Tomáša Niesnera o rieke Bečve odkazuje na otravu rieky toxickými látkami. Tamara sa snaží zachytiť krásu obyčajných, prchavých okamihov, kým opačným smerom sa uberá Orient, ktorý namiesto priamočiarosti uprednostňuje zložitosť ,“ hovorí Pavel Uretšlégr, jeden z koordinátorov cien Vinyla.

Tvorbu Anny Vaverkovej možno označiť ako civilný elektronický pop o (ne)obyčajných veciach v živote.

Na svojom EP „Roztomilá holka“ autorka spieva o stereotypoch, úzkostiach a hľadaní vlastnej identity. V kategórii Objav roka sú nominované aj Kateřina Konvalinová a Erika Velická s projektom Lobbyboy&saab900turbo. Ich feministický rap neúprosne útočí na všadeprítomný sexizmus a nepeknú realitu prekarizovaného života.

Digitálne pesničkárstvo Matěja Čecha, vystupujúceho pod projektom Mat213, ťaží z postironickej poetiky generácie Z a mieša odkazy na počítačové hry s milostnými príbehmi z verejnej dopravy. Pavla Bastlová alias Tokio Drift získala ocenenie v minuloročnej talentovej súťaži Vinyla Bastl Electronic Track. Na svojom aktuálnom EP „Scorpio Season“ výrazne kombinuje zasnené skladanie piesní s futuristickými trapovými beatmi.


Hyperpop po česky a s ľudskoprávnou či ekologickou agendou, také je poslanie kolektívu Future Jiskří a rovnomennej labelovej platformy, ktorá je medzi nominovanými v kategórii Čin roka. Na kompilácii „Future Jiskří vol. 1“ sa predstavili hlavní ťahúni kolektívu, ako Toyota Vangelis, DJ Litterbin, Nevinnost a Miss Petty. Výnimočná je však aj kompilácia „4UA“ od spoločnosti Unizone. Na túto charitatívnu kompiláciu prispelo devätnásť umelcov a celý výťažok bol rozdelený medzi organizácie pomáhajúce potrebným na Ukrajine.

Medzi nominovanými boli aj dva festivaly, mestský festival Pop Messe, ktorý sa konal v unikátnych priestoroch rozpadajúceho sa brnianskeho štadióna Za Lužánkami a Boby Centra, a malý festival Transforma v Tábore zameraný na elektronickú hudbu.

„Kultúra sa v roku 2022 naplno vrátila do klubov a na festivaly, ale zmenilo sa správanie návštevníkov. Veľké podujatia možno pri pohľade zvonku vyzerali úspešne, ale trvalo tri roky, kým sa na ne predali lístky. Klubová scéna zaznamenala výrazný pokles, v porovnaní s obdobím pred Covidom sa na koncerty nedostala približne tretina návštevníkov. Zhoršujúca sa hospodárska situácia sa zatiaľ nepremietla do tvorivej činnosti. Počet a kvalita vydaných platní v minulom roku je snáď prísľubom, že sa návštevníci do klubov vrátia,“ dodáva za organizátorov cien Vinyla Tomáš Grombíř s tým, že nádejou sú aj mladí producenti, ktorí posielajú svoje skladby v rámci prebiehajúcej výzvy Bastl Electronic Track. Uzávierka súťaže je 31. januára 2023, do tohto dátumu môžu autori textov, podcastov alebo iných audiovizuálnych foriem prihlásiť svoje diela aj do súťaže o cenu Jany „Apackej“ Grygarovej za publicistiku.

Zdeněk Neusar a NMR (foto: Anki, Tamara, Tomáš Niesner, Orient, Future Jiskří)