NOVÁ ROKIA TRAORÉ + JOHN PAUL JONES (LED ZEPPELIN)

Rokia Traoré - Né So (Nonesuch, 2016)

Rokia Traore - Ne so Rokia Traoré je samé prekvapenie. Je to skutočne výnimočná Afričanka.

Akoby nestačilo, že pred piatimi rokmi sa podieľala spolu s nositeľkou Nobelovej ceny za literatúru, spisovateľkou Toni Morrisonovou, na realizácii jej divadelnej hry Desdemona, inšpirovanej Shakespearovým Othellom. Najnovšie sa k nej pripojili aj hudobníci svetového formátu – Devendra Banhart, John Parish a … John Paul Jones!

Rokia Traore je speváčka z Mali. Na hudobnej scéne pôsobí viac ako dvadsať rokov. Debutovala v roku 1998 s albumom Mouneïssa, ktorý svetová hudobná kritika prijala pozitívne. Úspechy zožala aj s jej nasledujúcimi albumami Wanita (2000), Bowmboï (2003), Tchamantche (2008), Beautiful Africa (2013 ). Žila vo viacerých krajinách. Od roku 2009 žije znovu v Mali. Pocítila tam na vlastnej koži občiansku vojnu, ktorá bola pre ňu traumatizujúcou skúsenosťou. Rovnako na ňu pôsobí aj kríza v ktorej sa v súčasnosti zmieta hudobný priemysel. V titulnej piesni nového albumu Né So hovorí o tom, že všetko sa rozpadá. No našťastie, v jej hudbe cítiť i optimizmus.

Album Né So predstavuje v rámci tvorby Rokie určitý pokrok.

Piesne si tentoraz, až na jednu výnimku (Strange Fruit ), skladala sama. Vznikali v Bamaku, nahrávané boli v Bruseli a Bristole s hudobníkmi najmä zo západnej Afriky. Možno práve tým nadobudli zaujímavý kolorit. Piesne majú texty v bambarčine, francúzštine, angličtine. Album produkoval John Parish (PJ Harvey, Tracy Chapman). V niektorých pasážach hrá i na bicie nástroje. Pikantériou sú zúčastnení gitaristi – Talian Stefano Pilia a živá legenda John Paul Jones, niekdajší člen Led Zeppelin. Ten hrá na basu a mandolínu vo viacerých skladbách albumu Né So. K pôsobivému konečnému výsledku prispel aj americký „indie“ pesničkár Devendra Banhart – spieva a hrá na gitaru v piesni „Sé Dan“, v ktorej recituje a spieva spisovateľka Toni Morrisonová.

Rokia Traoré hovorí, že Ne Só pripomína vznik jej prvého albumu, pretože musela začať od nuly a zmeniť spôsob svojho myslenia, aby sa pohla vpred. Našla odvahu pustiť sa do nového hudobného dobrodružstva, bez ohľadu na doterajšie úspechy a slávu. Tak vzniklo dielo, ktoré by nemalo ostať bez povšimnutia.

Róbert Gregor