NOVÍ EAGLES OF DEATH METAL – NIČ PRELOMOVÉ, ANI NOVÉ

EAGLES OF DEATH METAL - ZIPPER DOWNEAGLES OF DEATH METAL – ZIPPER DOWN (DOWNTOWN RECORDINGS 2015)

Americká kapela Eagles of Death Metal hrá napriek svojmu názvu zaprášený garážový rock, pričom jej vôbec nie je cudzí svojrázny humor. Napokon, aj samotný jej názov vznikol humorne, keď ústredná postava kapely – známa aj z pôsobenia v inej slávnej skupine Queens of the Stone Age, Josh Homme (spev, gitara, klávesy, bicie, perkusie) – spoznala vďaka druhému stabilnému členovi zostavy Jessemu Hughesovi (spev, gitara, perkusie) poľskú death metalovú kapelu Vader. Vznikla tak myšlienka, že ide o niečo ako Eagles v death metalovom predvedení a táto charakteristika sa pánom tak zapáčila, že podľa nej pomenovali svoju budúcu kapelu. V tej sa striedajú viacerí členovia, no základ tvoria práve títo dvaja hudobníci. Kapela vznikla v roku 1998, no s albumom debutovala až v roku 2004.

Aktuálny album Zipper Down je štvrtým v poradí a Eagles of Death Metal na ňom ponúkajú svoj typický „rock’n’roll z garáže“. Priaznivci tohto projektu budú novými pesničkami pravdepodobne potešení, aj keď žiadny závratný prelom v hudbe týchto pánov sa nekoná. Azda jedným z najzaujímavejších momentov nového albumu je pocta romantikom osemdesiatych rokov, kapele Duran Duran. Práve jej „hitovka“ Save a Prayer znie na albume Eagles of Death Metal v novej, rockovejšej podobe, pričom celková atmosféra chytľavej balady zostáva zachovaná aj v tejto cover verzii. Okrem nej sú tu rázne a pomerne krátke „vypaľovačky“, ako napríklad tretia skladba Got a Woman či už starší singel Complexity, ktorý album otvára. Pieseň I Love You All the Time na rozdiel od menovaných zaujme pokojnejším hraním a spevom posunutým do polohy (rockových) pesničkárov, no prevažnú časť albumu tvorí aj tak rock’n’rollová priamočiarosť, s ktorou obaja hlavní protagonisti tejto kapely akoby rátali už od svojich spoločných začiatkov. Ako sa na poctivý garážový rock patrí, nechýbajú odbočky do „psychedelickejších“ atmosfér, ktoré zvádzajú k pripodobneniu k hudbe Jimiho Hendrixa (Oh Girl, Skin-Tight Boogie), záver albumu v podobe skladby The Deuce zasa pripomenie niektoré nezávislé „gitarovky“ z Ameriky, známe z miestnych „študentských“ rádií.

Nový album Eagles of Death Metal ponúka kolekciu piesní, ktoré od týchto dvoch pánov (a prizvaných hostí) už akosi logicky očakávate, pretože ste zoznámení s ich predošlými nahrávkami. Nič prelomové ani nové nečakajte. Či to stačí k úspechu, už necháme na vás. Dnes večer si niekoľko nových skladieb predstavíme, pričom nevynecháme ani tú najlepšiu, spomínaný cover Duran Duran.

Matej Lauko