NOVODOBÉ PERUÁNSKE BOJOVNÍČKY

Nielen počas osláv Národného dňa afro-peruánskej kultúry sa ukazuje, ako silno ovplyvnilo africké dedičstvo kultúru krajiny. Medzinárodný imidž Peru ale naďalej tvorí Ríša Inkov, Machu Picchu a indiánska história Ánd.

Americký jazzový kontrabasista Matt Geraghty a zakladateľ projektu „Just Play“ na albume „The Warrior Women of Afro-Peruvian Music“ odkrýva aj ďalšie neprávosti: znevýhodnenie a nerovnosť žien.

„Musíme bojovať na dvoch frontoch, pretože sme ženy a ku všetkému čierne, dennodenne čeliace sexizmu a narážkam na farbu pleti“ vysvetlila speváčka Charo Goyoneche, zastupujúca s desiatkou hudobníčok a speváčok ženský element v afro-peruánskej hudbe, rytmickom sútoku afrických, indiánskych, španielskych a kreolských vplyvov.

A nie je náhodou, že ústredným nástrojom albumu sa stal cajón.

Dnes celosvetovo populárnu perkusívnu debničku vynašli v šestnástom storočí peruánski otroci. Novodobé peruánske bojovníčky v štúdiu s Geraghtym podporili vynikajúci americkí muzikanti – Howard Levy a Gil Goldstein.

O produkciu albumu sa ujal slávny Zé Luis Oliveira z Brazílie. Album dopĺňa tiež veľa rozhovorov a videoklipov uvedených na YouTube.

Jiří Moravčík